Astronoomiavõistluse parimad selgitasid teadmised astrofotograafiast ja komeetide ülessulamisest

13. aprillil toimus Tartus 10. astronoomia lahtine võistlus, kus said osaleda kõik, kes soovisid oma astronoomiaalaseid teadmisi proovile panna. Teadmised pandi proovile näiteks astrofotograafias ja komeetide ülessulamises.

Võistlusel vanemas astmes osales 17 õpilast ja nooremas astmes viis õpilast. Astronoomia lahtisel võistlusel tuli lahendada kolme tunni jooksul kuus ülesannet. Seekord pandi õpilaste teadmised proovile Kirgiisi vabariigis päikesetõusu kellaja arvutamises, noovajäänukite kauguste ja vanuse hindamises, astrofotograafias, komeetide ülessulamises, Ia tüüpi supernoovades ja planeetide reastumise arvutamises.

Võistluse korraldaja, Tartu ülikooli doktorant Tiit Sepp ütles, et ülesanded olid koostatud eesmärgiga, et isegi õpilane, kes ei suuda ülesannet korrektselt lahendada, õpiks sellest midagi. „Alati on võistlusel olnud ka ülesanded, mis ei nõua eelnevaid astronoomialaseid teadmisi vaid pigem nupukust ja oskust ülesanne põhjalikult läbi lugeda.“

Üks näide võistlusülesandest:

Väikesed tulnukad rabarakid sattusid mingi veidra õnnetuse tagajärjel Merkuurile. Nad ehitasid endale süstiku, mis sõidab kiirusega 0,01 c. Rabarakkide kalendri aastal 45637234 (aasta pikkus on sama mis Maa aasta) asusid kõik planeedid Päikesesüsteemis ühel joonel.  Siis asusid rabarakid ka teele Neptuuni poole. Rabarakkide religioonist tulenevatel põhjustel tohtisid nad liikuda korraga aga vaid igalt planeedilt järgmisele st Merkuurilt Veenusele, sealt Maale jne. Teine usuline kitsendus oli, et nad tohtisid lendama hakata alles siis, kui planeedid olid omavahel vastasseisus. Kas 200 aastaga jõudsid rabarakid Neptuunile? Kui jah, siis mis aastal (rabarakkide kalendri järgi), kui ei, siis kui kaugele nad jõudsid?

Vanemas astmes olid astronoomia lahtise võistluse parimad:

1. Taavet Kalda (Gustav Adolfi gümnaasium, 9. klass),
2. Oliver Nisumaa (Tallinna reaalkool, 10. klass),
3.-4. Carel Kuusk (Tallinna Prantsuse lütseum, 9. klass),
3.-4. Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri gümnaasium, 10. klass);

Nooremas astmes olid astronoomia lahtise võistluse parimad:

1. Fedor Stomakhin (Tallinna südalinna kool, 9. klass),
2. Gamithra Marga (Tallinna Prantsuse lütseum, 8. klass),
3. Pearu Pung (Tallinna Prantsuse lütseum, 9. klass).

Vanuseastmes on laias laastus defineeritud kui põhikooli ja gümnaasiumiaste, aga kuna rahvusvahelise olümpiaadi reglement sätestab osalusgrupid nii vanuse kui ka osaluskordade järgi, siis osalevad sageli vanemas astmes ka üleilmse olümpiaadi põhikooliõpilastest veteranid.

Võistluse täielik tulemustetabel on kättesaadav TÜ teaduskooli veebilehelt.

Astronoomia lahtise võistluse tulemuste põhjal koostati nimekiri kandidaatidest, kes hakkavad võistlema omavahel kohtade nimel võistkonnas, kes esindab Eestit oktoobris Kirgiisias, Biškekis.

Astronoomia lahtise võistluse läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris TÜ teaduskool.

Lisainfo: Tiit Sepp, Tartu ülikooli doktorant, e-post: tiit.sepp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392