Avalik loeng keskendub Araabiamaailma tormilistele aegadele

Eestis ja kogu maailmas räägitakse palju pagulaskriisist, terrorismist, moslemitest, islamist ning Araabiamaailmast – kuid kui palju me tegelikult teame nende terminite tagamaid? Et teemal pikemalt peatuda ja arutleda, toimus 21. septembril Tartus TÜ araabia keele külalislektori ja Helsingi ülikooli emeriitõppejõu Faruk Abu-Chacra avalik loeng ja mõtterännak teemal „Keeristorm Araabiamaailmas“. 

Faruk Abu-Chacra tõdes, et Araabia moslemimaailmas on praegu tormilised ajad ning ideoloogilistes küsimustes on suured lahkarvamused. Tema sõnul on oluline osata vahet teha moslemitel ja islamil: „Meil ei ole mitte üks islam, vaid palju islameid, mis on tekkinud ühe koraani põhjal. Koraani tõlgendatakse vastavalt hetkeolukorra vajadusele ning leitakse enda jaoks sobivad üleskutsed. Paraku ei ole suurel hulgal tõlgendajatest arusaama, kuidas kaasaegne maailm toimib ja mis on globaliseerumine.“

TÜ külalisprofessor rääkis, et maailma erinevad religioonid, näiteks kristlus, on aegade jooksul arenenud ja muutunud, kuid moslemimaailmas on sajandeid aset leidnud seisak, stagneerumine: „Võitlus käib moderniseerumise vastu ning soovitakse minna tagasi minevikku. Terroristid kasutavad enda huvides demokraatiat ja inimõigusi. Moslemid tapavad isegi teisi moslemeid. Me ei tea, milline on nende ideoloogia ja kust nad selle võtsid.“

TÜ võrdleva usundiloo vanemteaduri Peeter Espaki sõnul on Faruk Abu-Chacra laia kontaktidevõrgustikuga professionaal, kes on mitmeid Lähis-Ida poliitika võtmetegelasi ise kohanud ning suudab antud teemadest anda väga põhjaliku ülevaate.

Professor Faruk Abu-Chacra loeng toimus kolmapäeval, 21. septembril kell 18.15 Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna õppehoones, Jakobi 2 ringauditooriumis (ruum 226). Loengule järgnes diskussioon, mida juhtisid TÜ usuteaduskonna võrdleva usundiloo vanemteadur Peeter Espak ning ühiskonnauuringute instituudi analüütik Art Johanson.

Faruk Abu-Chacra on sündinud Liibanonis ning õppinud Rootsis. Praegu elab ta Soomes. Tartu ülikoolis on ta juba aastaid loenguid andnud. Ta on maailmas ühe enimtõlgitud ja müüdud araabia keele õpiku ja grammatika autor.

Üritust korraldavad TÜ usuteaduskonna õppejõud, MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ning mitmed abilised paljudest eluvaldkondadest.

Vaata taustaks ka Faruk Abu-Chacra intervjuud saatele „Plekktrumm“ (11.04.2016).

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"2120610","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo
Peeter Espak, TÜ võrdleva usundiloo vanemteadur
53467218
peeter.espak@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392