Doktorantide artiklid räägivad naatrium-ioon patareidest ja väärtustest

Kokku saadeti konkursile 12 populaarteaduslikku artiklit ja neid hindas žürii, kuhu kuulusid nelja teadusvaldkonna esindajad professor Mihkel Zilmer, professor Jaak Kikas, vanemteadur Andra Siibak ja dotsent Ene Kõresaar ning Postimehe ajakirjanik Priit Pullerits.

Žürii hinnangul osutus loodus- ja täppisteaduste valdkonnas parimaks tööks Ronald Väli “Naatrium – uustulnuk energeetikas?”

Hindajate arvates oli tema artikkel kirjutatud väga aktuaalsel teemal ja see sisaldas palju häid tavaelulisi võrdlusi, mis aitasid keerulist teemat kenasti näitlikustada. Lisaks mainiti, et artikli humoorikas algus kutsus edasi lugema.

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas kogus žüriilt enim punkte Andra Rummi artikkel “Kas argivestlus on kaootiline nagu puder ja kapsad?” ning sotsiaalteaduste valdkonnas Mai Beilmanni “Kas ja kuidas meie väärtused kapitali loovad?”. Ükski meditsiiniteaduste doktorant konkursil ei osalenud.

Ajakirjanik Priit Pullerits tõdes, et teadusest paeluvalt kirjutada ei ole sugugi kerge, ent see ei ole võimatu. “Ilmselt tänapäeval ongi vaja, et teadlased oskaks oma asjadest lihtsalt ja populaarselt rääkida, seetõttu kuluks neile mitmesugused kirjutamiskursused marjaks ära,” lausus ta.

“Konkursil oli näha, et nii mitmedki jutustasid lihtsalt oma töid ümber. Kuid kaasahaaravaks teeb teadusest rääkimise see, kui suuta oma tööd piltlikustada ja näitlikustada ning ühtlasi kirjutada sellest kõigest nii, et lugu saaks stiililt paeluv ja lugejaid heas mõttes üllatav ning kaasahaarav. See oskus vajab arendamist, näitas konkurss, ja väärib arendamist, kui teadlased soovivad, et nende tegemised oleksid üldarusaadavamad,” rääkis Pullerits.

TÜ loodus- ja täppisteaduste valdkonna esindaja Jaak Kikas ütles, et konkursitöid oli põnev lugeda ja tase oli rõõmustavalt hea. Humanitaarteaduste esindaja Ene Kõresaarele tundus, et loodus- ja täppisteaduste doktorandid nägid oma mõtete vormistamisega ja nn arusaadavasse keelde panemisega rohkem vaeva kui teised.

Tartu ülikool premeerib iga valdkonna parimat populaarteadusliku artikli  kirjutajat 400 euroga. Kõigile teistele TÜ populaarteaduslike artiklite konkursil osalejatele kingib ülikool raamatu „Teaduse tegijad“, Tartu ülikooli pildiga Höflingeri maalitud portselankruusi ja ülikooli šokolaadi.

Heade illustratsioonide eest kingib Tartu ülikool 2016. aasta ülikooli kalendri Andra Rummile, Hanna Hõrakile ja Killu Timmile.

Konkursile saadetud populaarteaduslikud artiklid avaldatakse ülikooliga koostööd tegevas teadusuudiste portaalis ERR Novaator ja ülikooli ajakirjas Universitas Tartuensis.

Lisainfo: Katre Tatrik,
ERR Novaatori toimetaja