Eesti sotsiaalteadlased peavad Tartu Ülikoolis konverentsi

Seitsmendat korda toimuv Eesti sotsiaalteaduste aastakonverents teenib sarnaselt eelmistele konverentsidele eesmärki otsida ühist sotsiaalteaduslikku keelt riigiteadlaste, sotsioloogide ja majandusteadlaste vahel, püüdes vähendada erinevate koolkondade ja erialade psühholoogilisi vahemaid. Oluline on ka sotsiaalteadlaste potentsiaali teadvustamine, et kaasata neid riigi jaoks tähtsate valupunktide lahendamisse.

Konverentsi peakorraldaja, TÜ sotsiaalteaduskonna dekaani professor Eiki Bergi sõnul on vajadus mõtiskleda tänases Eestis viljeleva sotsiaalteadusliku ainese üle nii teoreetilises plaanis kui ka praktikas: "Rääkida Eestist ja eesti keeles, aga mitte iseendale vaid mängult laiemale auditooriumile. Et siis lõpuks avastada – pole olemas mingit kordumatut ja unikaalset "Eesti asja", mida uurivad vaid Eesti sotsiaalteadlased oma enda lõbuks."

Konverentsil käsitletavate teemade ring on lai: Eesti majandus ja Euroopa Liit; ajalugu, mälu ja identiteet; regioonide sotsiaalse arengu probleemid; teadmistepõhine ühiskond; poliitilised arengud mitmekultuurilises Eestis; perekond ja võrgustikud jne. Konverentsil peetakse 33 sessiooni jooksul ligi 100 ettekannet. Muuhulgas pöörab tänavune konverents eelnevatest enam tähelepanu Eesti mitmekultuurilisusele ja rahvuslikule identiteedile.

Ühtlasi esitletakse konverentsi raames reedel kell 15 TÜ sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika instituudi teadlaste poolt Sotsiaalministeeriumi tellimusel läbiviidud uuringu "Eesti teismeliste vägivallatõlgendused" tulemusi. Uurimus käsitleb koolis toimuvat vägivalda 7.-9. klassi õpilaste perspektiivist. Uuringu läbiviija, TÜ sotsiaalteaduskonna dotsendi Judit Strömpli sõnul selgus uuringust, et tänapäeva Eesti kool on kihistunud, võitlusel põhinev süsteem, kus vaimne ja füüsiline vägivald on üks viis pingetega toimetulemiseks ja kõrgema staatuse saavutamiseks.

Konverents avatakse reedel, 23. novembril kell 12 ülikooli aulas. Kahepäevasest konverentsist võtab osa ligi 200 Eesti juhtivat sotsiaalteadlast. Esinejate hulgas on professor György Schopflin Euroopa Parlamendist, professor David Smith Glasgow Ülikoolist ning Mikko Lagerspetz, Marju Lauristin, Dagmar Kutsar, Raul Eamets ja paljud teised tuntud Eesti sotsiaalteadlased.

Konverentsi koduleht

Lisainfo: professor Eiki Berg, TÜ sotsiaalteaduskonna dekaan, tel 553 7991, eiki.berg@ut.ee

Liina Jürgen
TÜ avalike suhete juht