Eesti võistkond tõi 42. rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt kulla ja kolm pronksi

Tokios 19.–28. juulini toimunud rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt naasis kuldmedaliga Gleb Široki Tallinna Õismäe Vene Lütseumist, kes kogus kokku 91,4 punkti.

Pronksmedalid pälvisid võistlusel Maksim Mi¨in Mustamäe Reaalgümnaasiumist, Ivan Jakovlev Õismäe Vene Lütseumist ja Kadi Liis Saar Tallinna Reaalgümnaasiumist. Võistkonda juhendasid mentorid Uno Mäeorg ja Jaak Nerut.

Võistlusel tuli osalejatel viie tunni jooksul teostada kolm eksperimentaalset tööd ja ülejärgmisel päeval sama aja jooksul lahendada üheksa teoreetilist ülesannet. Eksperimentaalse töö raames tuli võistlejatel sünteesida orgaaniline aine, tiitrida rauaioonide lahuseid ning tiitrida ja tuvastada erinevaid polümeere.

Teoreetilises voorus tuli õpilastel lahendada erinevaid praktikaga seotud ja teoreetilisi ülesandeid. Näiteks pidid võistlejad teostama arvutusi Jaapanis leiutatud liitiumioonaku kohta, leida fugu kalast tetrodotoksiini sünteesiteid ning arvutama tsüklodekstriini sisestuskomplekside sisaldust dünaamilise tuuma magnetresonantsspektroskoopia andmete põhjal.

"Kuigi need teemad kõlavad tavaõpilase jaoks pisut keerulistena oli olümpiaadi mõistes võistlus suhteliselt lihtsate killast," ütles Tartu Ülikooli orgaanilise keemia dotsent Uno Mäeorg. "Sellest tulenevalt olid ka punktiskoorid kõrged – esikoha ja kuldmedali võitis Hiina esindaja Xianghang Shangguan 96,6 punktiga 100 võimalikust."

Järgmisel aastal toimub Rahvusvaheline Keemiaolümpiaad Türgis.

42. rahvusvahelise keemiaolümpiaadi ülesannete ning tulemustega saab tutvuda internetilehel

Rohkem infot Eesti aineolümpiaadidest leiab Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehelt http://www.teaduskool.ut.ee/

Lisainfo:
Uno Mäeorg, Tartu Ülikooli orgaanilise keemia dotsent, tel 56 238 397, e-post uno.maeorg@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja