Autor:
Olev Vinn

Eestist leitud uus fossiililiik nimetati Tartu Ülikooli paleontoloogiaprofessori Tõnu Meidla järgi

Eestis avastatud ja teadusele seni tundmatu 455 miljoni aasta vanune fossiililiik sai silmapaistva Tartu Ülikooli teadlase ja õppejõu Tõnu Meidla järgi nime Cornulites meidlai.

Eesti teadlased Olev Vinn Tartu Ülikoolist ja Ursula Toom Tallinna Tehnikaülikoolist uurisid koos Ameerika ja Vene kolleegidega hiljuti Põhja-Eestis Vasalemma lubjakivikarjääris olevaid kivimeid.

Image
Cornulites meidlai

Uuringute tulemusena leiti mitmete teadusele juba tuttavate liikide hulgas ka kolm täiesti uut kunagises ürgmeres elutsenud pisiloomakeste liiki.

Uued loomaliigid said endale nime rahvusvaheliselt silmapaistvate paleontoloogide järgi, sealhulgas üks neist nimetati Tartu Ülikooli paleontoloogiaprofessori Tõnu Meidla auks Cornulites meidlai'ks (vt fossiili fotol). Autorid tõstsid oma teadusartiklis esile Tõnu Meidla erakordselt suurt osa Eesti Ordoviitsiumi-vanuseliste fossiilide uurimises ning paljudes rahvusvahelistes paleontoloogilistes uuringutes.

Teised kaks avastatud fossiililiiki nimetati tuntud Eesti teadlase Linda Hintsi (Cornulites lindae) ja Helsingi Ülikoolis töötava paleontoloogi Björn Krögeri (Conchicolites kroegeri) järgi.

Kõigi kolme uue liigi puhul on tegemist rõngusside hulka kuuluvate, Eestis Ordoviitsiumi kivimites võrdlemisi haruldaseks peetud ning seni vähe uuritud väljasurnud kornuliitide ehk lihtsamas keeles toru-ussidega. Vaatamata sellele, et tegemist on väga väikeste, vaid mõne millimeetri pikkuste loomakestega, on kornuliidid paleontoloogidele oluline uurimismaterjal. On teada, et need ürgloomad elasid merepõhjale kinnitunult ning alati vaid normaalsoolsusega madalmerelises keskkonnas. Tänu sellele annab nende fossiilide avastamine teatud kivimikihis teadlastele võimaluse mõista nende eluajal valitsenud keskkonnatingimusi.

Lisaks näitab Vinni ja kolleegide uuring, et seni võrdlemisi haruldaseks peetud kornuliitide fossiilid on Eesti aladel ilmselt arvatust rohkem levinud, kuid võimalik, et ka palju väiksemad oma mujal maailmas elutsenud liigikaaslastest, ning vajavad seetõttu kindlasti paleontoloogide suuremat tähelepanu.

Tutvu uuringuga.

rõõmus laps sai süsti

Inimese vaktsineerimisvalmidust ennustavad kümned isiksuseomadused

CERN

Eesti täisliikmesus CERN-is laiendab Tartu Ülikooli teaduskoostöövõimalusi

Tuumajaama konverentsil arutlevad eksperdid  eksperdid jagavad teadmisi tuumajaamade ja tuumaenergeetika kohta.

JÄRELVAATA: erialaeksperdid jagavad oma teadmisi tuumajaamadest