Emakeelepäeva avalikul loengul räägitakse emakeeltest mitmekeelses maailmas

12. märtsil kell 14.00 peab psühholingvistika dotsent Virve-Anneli Vihman Tartu Ülikooli peahoone aulas emakeelepäevale pühendatud loengu „Emakeeled“. Kuulama on oodatud kõik keelehuvilised ning mitmekeelses keskkonnas elavad ja töötavad inimesed.

Sõnas emakeel peituvad eeldused, millele me enamjaolt tähelepanu ei pööra. Näiteks kaldume arvama, et lapse ema keel on ka lapsele edaspidi kõige omasem ja et igaühel on vaid üks päris emakeel.

Virve-Anneli Vihman kutsub kuulajaid vaatama nendest eeldustest kaugemale ja arutlema emakeele mõiste üle. „Loengus peatume pikemalt keelekasutuse kontekstidel ja küsime, kuidas need mõjutavad keele omandamist, keelepädevust ja minapildi kujunemist. Samuti uurime, kuidas hoitakse ja antakse järgmistele põlvedele edasi eesti keelt praeguses mitmekesises ja mitmekeelses maailmas,“ sõnab ta.

Avaliku loengu otseülekannet saab jälgida uttv.ee kaudu. Hiljem saab loengut ka järelvaadata.

Pärast loengut kell 15.00 on kõik kuulajad oodatud ülikooli kohvikusse kohvilauda, et vahetada vabas vormis mõtteid kuuldu üle.

Emakeelepäeva üritused jätkuvad 13. märtsil kell 10.30, mil saab kirjutada Vikerraadio korraldatavat e-etteütlust. 13. aastat peetava võistluse osalejate arv on aasta-aastalt mitmekordistunud ja mullu oli neid juba peaaegu 8000. Samuti toimub 13.–14. märtsil Tartu Ülikooli korraldatava emakeeleolümpiaadi lõppvoor.

Lisateave:
Helika Mäekivi, Tartu Ülikooli keelenõunik, 737 6568, helika.maekivi@ut.ee
Virve-Anneli Vihman, eesti keele ja üldkeeleteaduse instituudi psühholingvistika dotsent, 5349 6820, virve.vihman@ut.ee