Enlight* on 2020. aastal loodud Euroopa ülikoolide võrgustik, mis edendab kõrghariduse ümberkujundamise kaudu õiglast elukvaliteeti, kestlikkust ja avatust maailmale. Võrgustiku moodustavad kümme klassikalist teadusülikooli: Baskimaa Ülikool, Berni Ülikool (seotud partnerina), Bordeaux' Ülikool, Bratislava Comeniuse Ülikool, Galway Ülikool, Genti Ülikool, Groningeni Ülikool, Göttingeni Ülikool, Tartu Ülikool ja Uppsala Ülikool.
Võrgustikul on kaks käimasolevat projekti. Enlighti projekti rahastatakse Erasmus+ programmi Euroopa ülikoolide meetmest ja see keskendub eelkõige õppevaldkonna rahvusvahelistumisele. Enlight Rise'i projekti rahastatakse programmi „Horisont 2020“ Swafsi meetmest ning selle raames arendatakse teaduse tugiteenuseid ja toetatakse ühiste teadusprojektide loomist.
*European university Network to promote equitable quality of Life, sustainability and Global engagement through Higher education Transformation
Võrgustiku missioon on kõrghariduse teaduspõhine ümberkujundamine, et aidata võrgustiku üliõpilastel kasvada innovaatilisteks ja teadlikeks maailmakodanikeks.
Projektis keskendutakse viiele põhivaldkonnale:
Oma missiooni täitmiseks loob Enlight:
Tartu Ülikooli vastutusalaks ja edukaks elluviimiseks on digikampus, mis lihtsustab üliõpilaste ligipääsu eri ülikoolide pakutavatele õppimisvõimalustele ja aitab kaasa ka õpingute automaatse tunnustamise süsteemi loomisele konsortsiumi ülikoolides.
Digikampuse arendamise tööpaketi eestvedaja: Siim Pähn.
Teisena ohjab Tartu Ülikool Enlighti pädevusraamistiku väljatöötamist. Selle käigus lepitakse kokku, millised pädevused peavad üliõpilased eri õppevormide läbimisel saavutama.
Eestvedaja: Ülle Tensing.
Kõikides partnerülikoolides luuakse piirkondlik akadeemia, mis ühendab üliõpilasi, teadlasi, kohalikku omavalitsust, ettevõtjaid ja MTÜ-sid. Piirkondliku akadeemia ülesanne on määratleda kohalikud probleemid, millele püütakse leida lahendusi iga-aastastes töögruppides.
Piirkondliku akadeemia liikmed kuuluvad ka projekti mõttekotta, kus tegevus toimub teemade kaupa. Mõttekojas tuvastatakse põhivaldkondade õpivõimalused ja teadusprojektid, samuti korraldab iga mõttekoda ühe suvekooli ning Euroopa tasandil arutelu või konverentsi konsortsiumiväliste ekspertidega.
Projekt hõlmab veel tervet hulka eri valdkondade tegevusi, kuhu TÜ on kaasatud.
Kaasatud partnerid
Enlighti projekt hõlmab enam kui 5,5 miljonit elanikku ja 11 ametlikku keelt ning peegeldab suurt kultuurilist mitmekesisust. Ülikoolide asukohtadest olenemata tuleb kõigis neis keskustes lahendada erinevaid ühiskondlikke probleeme. See nõuab sageli keerukaid kompromisse tehnoloogiliste, poliitiliste ja ühiskondlike huvide vahel. Kaasatud linnad ja piirkonnad on Enlighti võrgustikus olulised partnerid, kes aitavad õppe- ja teadustegevuse toetamise kaudu lahendada kohalikke elulisi probleeme.
Enlight Rise’i projekti eesmärk on muutuda koos konkurentsivõimelisemaks ja innovaatilisemaks, võimendades seejuures oma tugevaid külgi ning kasutades ära innovatsioonipotentsiaali ja partnerlussuhteid, et siis ühiselt edendada rohelisemat, tervislikumat ja kestlikumat Euroopat.
Enlight Rise'i projekti põhitegevusaldkonnad:
Enlight Rise'i projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadus- ja innovatsiooniprogrammist Horisont 2020 toetuslepingu nr 101035819 alusel.
Enlighti üheks eesmärgiks on üliõpilaste õpirände hoogustamine ja rahvusvahelise õpikogemuse omandamise soodustamine. TÜ üliõpilased on oodatud võrgustiku ülikoolidesse nii klassikalise üliõpilasvahetuse raames, osalema lühiajalistel kursustel kui ka rikastama oma õpinguid huvipakkuvate veebipõhiselt läbiviidavate õppeainetega.
Erasmus+ programmi õpiränne
Enlightil on Erasmus+ programmi õpirände koostööleping, mis võimaldab TÜ üliõpilastel:
kandideerida partnerülikoolide semestriõppesse
osaleda partnerite ühiselt välja töötatud lühiajalise põimitud õpirände kursustel (BIP). Vaata pakkumisi siit.
Lisaks kogu ülikooli ja võrgustikku hõlmavale õpirände koostööle on mitmel TÜ instituudil erialapõhine Erasmus+ koostöö Enlighti ridadesse kuuluvate partnerülikoolidega. Õpirände sihtkohti saab leida SoleMove keskkonna otsingu vahendusel.
Kandideerimine nii semestriõppesse kui ka BIPi kursustele toimub TÜ poolt läbiviidava avaliku konkursi raames, lõpliku otsuse vastuvõtmise osas teeb välisülikool. Õpirände raames sooritatava õppetöö arvestamine TÜ õppekavas lepitakse kokku enne õpirändesse suundumist, vt protsessi kirjeldust siit. TÜ vahendab programmis osalejatele Erasmus+ stipendiumi.
Veebipõhised kursused ja lühiajalised visiidid
Erasmus+ õpirändele lisaks kutsuvad Enlighti partnerid üliõpilasi (sh doktorante) osalema:
veebipõhiselt läbiviidavatel kursustel
suvekoolides/talvekoolides (lisainfo Enlighti kursuste lehel)
konverentsidel
Üldjuhul toimub registreerimine osalemiseks otse korraldava ülikooli kaudu ning TÜ stipendiume ei vahenda. Sarnaselt Erasmuse õpirändele on võimalik taotleda läbitava õppetöö/praktika arvestamist siinses õppetöös (kontaktiks õppekavajärgne erialaüksus).
Kursuste kataloog
Võrgustiku koostöös on valminud digitaalne kursuste kataloog, mis võimaldab üliõpilastel hõlpsamini otsida võrgustikku kuuluvate partnerülikoolide õppetöö infot. Kataloogis kuvatakse nii õppeaineid, mida ülikoolid vahetusüliõpilastele pakuvad, kui ka veebipõhiselt läbiviidavaid kursusi.