Ettevõtlusõppe programm arendab ettevõtlikku hoiakut nii õppijal kui ka õpetajal

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi kinnitas ettevõtlusõppe programmi järgmise aasta tegevuskava, käivituvad tegevused on suunatud õpilastele, üliõpilastele, õpetajatele, õppejõududele ja ettevõtjatele, et kujundada ja süvendada ettevõtlikku hoiakut.

„Ettevõtlikkus on ühiskonna ja inimese edu peamisi võtmeid ja seda hoiakut on vaja kujundada juba koolieas,“ ütles haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi. „Ettevõtlusõpe eeldab koostööd praktikutega.“

Õpilased ja üliõpilased saavad võimaluse ise programmis kaasa lüüa, arendades mentorite juhendamisel oma äri- või projektiideid ning osaledes võistlustel jt ettevõtlusalastel ühisüritustel. Õpetajad, õppejõud ja ettevõtlust toetavad spetsialistid saavad oma oskusi ja teadmisi arendada ettevõtlusteemalistel täienduskoolitustel, sh ettevõtlusõppe pedagoogika, mentorluse, intellektuaalse omandi jt valdkondades. Täienduskoolitustel arendatakse diskussiooni õpetajate ja õppejõudude ning praktiseerivate ettevõtjate ja mentorite vahel ettevõtlusõppe kvaliteedi tõstmiseks.

Tegevuste elluviimisel osalevad kõrgkoolid, üldharidus- ja kutsekoolid, Eesti kaubandus-tööstuskoda, Eesti tööandjate keskliit, teenusmajanduse koda, SA Innove, Junior Achievement Eesti, maakondlikud arenduskeskused jpt. Ülikoolide koostöövõrgustikku koordineerib Tartu ülikool, mille üheks edukaks näiteks on TÜ ideelabor, mis pakub võimalust kõigile, kellel on idee või tahtmine ettevõtlusega tegeleda, välja selgitada oma idee perspektiivi ja seda äriplaaniks vormida.

Algaval aastal on õpetajahariduse vallas fookuses ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe lõimimine õppekavadesse. Plaanis on töötada välja ja rakendada esimesed ettevõtluspedagoogika ja ettevõtl(ikk)use moodulid. Alustatakse ettevõtlusõppe moodulite väljatöötamist ja nende lõimimist teiste erialade õppekavadega.

Programmi tegevuste maksumus kuni 2016. aasta lõpuni on 1,95 miljonit eurot, mis moodustab kolmandiku kogu programmi eelarvest. Programmi kogumaksumus kuni 2018. aastani on ligikaudu 6 miljonit eurot, millest veidi üle 5 miljoni moodustab Euroopa sotsiaalfondi toetus ja 0,9 miljonit eurot riiklik kaasfinantseering.

Ettevõtlusõppe arendamine on osa tööturu ja õppe tihedama seostamise programmist. Programm on koostatud Eesti elukestva õppe strateegia rakendamiseks ja selle eesmärk on viia õppimisvõimalused vastavusse tööturu vajadustega.