Jätkub rahvusteadusi tutvustav tasuta loengusari Tallinnas ja Tartus

Teisipäeval, 14. jaanuaril alustab rahvusteaduste loengusarja teine poolaasta, tuues jaanuarist maikuuni publiku ette kümme eestluse erinevaid tuumikküsimusi käsitlevat tasuta loengut.

Tartus käsitletakse esimesena eesti keelt – 14. jaanuaril astub tänapäeva eesti keele professor Helle Metslang üles loenguga „Kas on mitu eesti keelt?“. Prof Metslang tutvustab oma uurimis- ja esinemisteemat loengu eel ka Vikerraadio saates „Keelesaade“, mis on eetris pühapäeval, 12. jaanuaril kl 15.05. Loengu järel saavad osalejad töötubades arutleda suulise eesti keele ning eesti kirjakeele kujunemise üle. Töötube viivad läbi Tiit Hennoste ja Külli Habicht.

25. veebruaril järgneb eesti kirjanduse professor Arne Merilai loeng, kus koos Mart Velskri ja kirjanduse eriala tudengitega avatakse kuulajatele ühendväljateooria ja kirjandusloo ühisusi ja vastandusi.

Kevade edenedes esinevad Tartus ka kunstiajaloo professor Juhan Maiste ning eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk. Loengusarja lõpetab eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu 6. mail toimuv loeng „Kas on mitu eesti keelt?“

Koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga Tallinnas lähiajal toimuvaid loenguid ühendab küsimus meie päritolu ja sellega seonduva materjali tõlgendusviiside üle. 14. jaanuaril astub etnoloogia professor Art Leete üles loenguga „Mis teeb rahva suureks? Eestlastest ja soome-ugrilastest“, 4. veebruaril esineb Eesti ajaloo professor Tiit Rosenberg loenguga „Eesti ajalugu – rahvusajalugu, maa-ajalugu või regionaalajalugu?“.  Lisaks on ajaloohuvilistel aprillikuus oodata veel arheoloogia professor Valter Langi loengut „Kuidas, miks ja millal said meist läänemeresoomlased“.

Kevadel esinevad Tallinnas sarja raames ka eesti keele võõrkeelena professor Birute Klaas-Lang, kes küsib, milline on eesti keele kestlikkus ja suhted teiste keeltega, ning professor Ülo Matjus, kelle „Uitamisi Eesti mõtteloos“ viib kuulajad siinse mõtte kujunemise radadele.

Tartu loengud toimuvad Philosophicumi ringauditooriumis (Jakobi 2), Tallinna loengud aga Eesti Rahvusraamatukogus.

Vaata loengute täpsemat ajakava, loe professorite ja loengute tutvustusi ning registreeru loengutele siin. Vaata varasemate loengute videosalvestusi siit.

Lisainfo: Eva-Kaia Vabamäe, TÜ filosoofiateaduskonna arendusjuht, tel: 737 6148, e-post: eva-kaia.vabamae@ut.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist
Tel: +(372) 737 5509
Mob: +(372) 58 6686 77