Kõrgkoolide ühendus The Guild toetab Brexiti-järgset koostöö jätkumist

Tartu ülikool, osana rahvusvahelisest teadusülikoolide võrgustikust „The Guild of European Research-Intensive Universities“, on alla kirjutanud ühisavaldusele, mis rõhutab Ühendkuningriigi akadeemilise kogukonna olulisust Euroopa teadustöös, kõrghariduses ning innovatsioonis.

19 liikmesülikooli esindajad väljendavad avalduses, et on oluline jätkata ühist investeerimist teadlaste ja üliõpilaste vabasse liikumisse, sh Euroopa Liidu ning Ühendkuningriigi vahel, tugevdamaks meie ühiskondi ning kindlustamaks majanduslikku vastupidavust. Euroopa kõrgkoolide edu tagatiseks on sõltumatus ideede vabal levitamisel, seda nii teadlaste, üliõpilaste kui vilistlaste kaudu. Guild rõhutab sõnavõtus, et Brexit ei tohi sellele takistuseks saada, ning innustab jätkama innovatsiooni toetamist siin- ja sealpool Euroopa Liidu piire.

Guildi juhatuse liige rektor Volli Kalm selgitas, et võrgustiku liikmete ühine seisukoht ilmestab hästi akadeemilise maailma ootusi piirideta koostöö jätkumisele Euroopa kõrgharidus- ja teadusruumis. “Suurim risk ülikoolide jaoks on otsustamatus ja läbirääkimiste venimine ning sellest tuleneda võiv isoleerituse kasv. Aktiivse akadeemilise koostöö jätkumise kinnitamine on üks võimalus meie briti kolleegide rolli tunnustamiseks,” selgitas Kalm.

Guildi rektorid panid ühisavalduse pidepunktid paika 13. oktoobril Tartus toimunud üldkoosolekul. Ühisele seisukohale on toetust avaldanud ka Ühendkuningriigi ülikoolide ühendus Russell Group, mille koosseisu kuulub 24 väljapaistvat Briti ülikooli, teiste seas ka QS-i maailmaedetabeli esikümnesse kuuluvad Oxfordi ülikool, University College London ning Imperial College London.

The Guild of European Research Intensive Universities on 2016. aasta suvel loodud Euroopa teadusülikoolide organisatsioon. Guildi võrgustikku kuuluvad 19 teadusülikooli on oma peamiseks eesmärgiks seadnud teaduspoliitika kujundamise, et suureneks teadustöösse suunatava raha hulk. Lisaks oma ettepanekute tegemisele Euroopa kõrgharidust ja teaduspoliitikat kujundavatele strateegiatele ja rahastusprogrammidele on ülikoolide koostöö fookuses ka innovatsioon ja ettevõtlussuhted. Veelgi täpsema info leiab võrgustiku kodulehelt.

Ühisavaldus on täies mahus üleval Guildi kodulehel.

Lisainfo: Volli Kalm, Tartu ülikooli rektor, 737 5601, rektor@ut.ee