Autor:
Sandra Peegel

Pilguheit Mehhiko traditsioonidesse- toimus Dia de Los Muertos kultuuriõhtu

11. novembril tähistati Pärnu kolledžis esmakordselt traditsioonilist Mehhiko püha Dia de Los Muertos, mis tõlkes tähendab Surnutepäeva. Ürituse idee autoriks oli Pärnu kolledži heaolu- ja spaateenuste disaini magistrant Sandra Real, kes on pärit Mehhikost Oaxaca nimelisest linnast. Sandra huvi Eesti vastu sai alguse 7 aastat tagasi, kui ta asutas Mexico Citys eesti keele klubi, kus õpiti tundma nii eesti keelt kui traditsioone.

Sandra sõnul on Surnutepäev Mehhikos traditsioon, mida tema esiisad on aastatuhandeid järginud. „Meie jaoks on surm elu loomulik faas. Surnud on endiselt kogukonna liikmed, neid hoitakse elus mälestuses ja vaimus. Pidu sarnaneb suguvõsa kokkutulekuga, ainult et aukülalisteks on meie surnud armastatud pereliikmed, sõbrad või tuttavad. Sel päeval austame nende mälestust“, lisas ta.

Surnutepäeva peamisteks sümboliteks on saialilled, pealuud ja paberist välja lõigatud erinevad mustrid ja kujundid. Usutakse, et saialilled juhatavad lähedaste hinged surnutemaalt nende jaoks välja jäetud kingituste juurde. Iga suhkrust või šokolaadist valmistatud ja kaunistatud pealuu tähistab lahkunud lähedast. Paberist mustrite ja kujundite puhul on igal värvil oma kindel tähendus. Nii näiteks sümboliseerib oranž leina, lilla katoliku kirikut jne.

Surnutepäev on Mehhikos oluline püha, mida tähistatakse suurejooneliselt. Inimesed panevad sellel päeval kodudesse üles altarid, teevad ise kaunistused ja küpsetavad pan de Muertot ehk surnute leiba. Toimuvad suured paraadid, kus osalejad riietuvad end pealuudeks ja esinevad kuulsad Mehhiko artistid. Samuti esitatakse traditsioonilisi luuletusi ja teatrietendusi.

Sandra sõnul oli tal suur au tutvustada enda koduriigi traditsioone ka Pärnu elanikele. Surnutepäeva kultuuriõhtul rääkis ta lisaks ka teistest Mehhiko traditsioonidest, mängiti erinevaid traditsioonilisi Mehhiko mänge, kuulati Mehhiko muusikat ja tantsiti Ladina-Ameerika tantse.

Ürituse pildigalerii on leitav siit

Luulenäitus Toomemäel

Luulenäitus "Aken Toomemäe poole"

Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri kontsert „Meistriklass: Hariduslik retk klassikutega“

28. ja 29. aprillil ning 6. mail toimuvad Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri kontserdid „Meistriklass: Hariduslik retk klassikutega“.
Sarja „Kord ja kaos“ teine sümpoosion „Maailma tähendusest“ kujundus.

Sarja „Kord ja kaos“ teisel sümpoosionil keskenduti semiootikale