Kutsume teadus- ja arendusteenust pakkuvaid ettevõtteid töötuppa

23. septembril kell 14.00-16.00 toimub teadus- ja arendusteenuste ettevõtete esindajatele veebitöötuba „Uus võrgustik analüütilist teadus- ja arendusteenust pakkuvatele firmadele“. Töötuba on osa suuremast projektist, mille käigus uuritakse, kuidas paremini rakendada avaliku rahastamise toel loodud teadustaristut ettevõtete teadus- ja tehnoloogiliste küsimuste lahendamiseks.

Suurte teaduskeskuste eesmärgid ja ka ülikoolide ülesanded ei kattu alati tööstuse teadus- ja arendustegevuse vajadustega. Tartu Ülikooli füüsika instituut osaleb Interregi programmi kaudu rahvusvahelises projektis CAROTS (ingl Commercial Analytical Research Organisations Transnational Strategy), milles analüüsitakse teadustaristut ja tööstuskliente ühendavaid ja arendusteenuseid vahendavate edukate ettevõtete tegevust ning nende loomiseks vajalikke tingimusi.

„Sellised ettevõtted moodustaksid lepingulist teadustööd pakkuva vahelüli ühelt poolt teadusorganisatsioonide ja ülikoolide rikkaliku seadmepargi ning teiselt poolt tehnoloogiaettevõtete arendustöö ja mõõtmisvajaduste vahel. Niisugune vahendamine võimaldaks luua uusi ja ettevõtjasõbralikumaid teadus- ja arendusteenuseid, mis aitaksid kiirendada ettevõtete uuendustegevust,“ selgitas professor Marco Kirm Tartu Ülikooli füüsika instituudist. Veelgi enam, selliste ettevõtete Läänemere-äärne koostöövõrgustik toetaks nende püüdlusi ja võimaldaks uuel kujuneval teadus- ja arendusteenuste turul tõhusamalt koostoimida.

Eesti ettevõtetest sobivad praegu oma analüütiliste uuringutega sellesse kategooriasse tehnoloogiaarenduskeskused, aga oodatud on ka kõik teised arendusteenust pakkuvad ettevõtted.

23. septembril toimuva töötoa eesmärk on teha kindlaks võimalikule tulevasele võrgustikule esitatavad tingimused ja liitujate soovid. Jutuks tuleb, kuidas luua analüütilise teadus- ja arendusteenust pakkuvate firmade võrgustikku Euroopas laiemalt, mis kasu oleks sellisesse võrgustikku kuulumisest ning kuidas kõik osalised paremast koostööst võidavad. „Üritame leida võimalusi, kuidas oma pingutusi ühendada, et lahendada kõige paremal viisil ülesanded, mis meil kõigil teadus- ja arendusteenuste pakkumisel ette tulevad,“ selgitas füüsika instituudi tööstussuhete ekspert Ott Rebane.

Töötuppa saab registreeruda 9. septembrini aadressil https://www.tilmeld.dk/workshop2309/conference.

Interregi programmis edendatava strateegia CAROTS raames otsitakse vastust küsimusele, kuidas rakendada avalikult rahastatavat teadustaristut, nii et ettevõtete teadus- ja tehnoloogilised probleemid saaksid parima lahenduse.

Lisateave:
Professor Marco Kirm, CAROTS-i juht Eestis, 5342 7170, marco.kirm [ät] ut.ee
Ott Rebane, TÜ füüsika instituudi tööstussuhete ekspert, 5629 9145, ott.rebane [ät] ut.ee