Mainekas Saksa kirjastus üllitas TÜ teadlase toimetatud kogumiku narratoloogiast

Maineka Saksa kirjastuse De Gruyter "Narratologia" sarjas ilmus kogumik Intermediality and Storytelling (e.k "Intermediaalsus ja jutustamine"), mille üks toimetaja on TÜ maailmakirjanduse dotsent, rahvusvaheliselt tuntud narratoloog Marina Gri¨akova. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39100","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Koostöös silmapaistva meedia- ja narratiiviuurija, Colorado ülikooli professori Marie-Laure Ryan’iga toimetatud kogumikus "Intermediaalsus ja jutustamine" on esindatud Euroopa (Soome, Suurbritannia, Portugali, Eesti jne), USA ja Uus-Meremaa teadlaste tööd transmediaalse, kognitiivse ja semiootilise narratoloogia alalt.

Marina Gri¨akova sõnul käsitletakse kogumiku artiklites narratsiooni ehk jutustamise eri vorme ja funktsioone kirjanduses, visuaalkunstides ja massimeedias. "Keerulised multimodaalsed narratiivid nagu filmid, fotoromaanid, arvutimängud jne kerkivad esile paljude eri meediatehnoloogiate ning erinevatesse semiootilistesse kategooriatesse kuuluvate märkide koostoimest. Arvutimängudes ja veebikirjanduses eeldab jutustamine tarbija (lugeja, kirjutaja, mängija) aktiivset osavõttu ning sõltub spetsiifilistest mängu-, lugemis- ja kirjutamisstrateegiatest. Antud kogumiku praktilis-analüütilised peatükid näitavadki, kuivõrd rikastav võib olla narratiivteooriate mõju meediauuringutele," ütles Gri¨akova.

Narratoloogia on teadusharu, mis tegeleb narratiivide (lugude) ning nende struktuuri ja mõju uurimisega inimese tunnetusele. Narratiivid on osa argikultuurist: vahendades meie suhet ümbritseva maailmaga, annavad nad juurdepääsu fantaasia ja fiktsiooni maailmadele. Narratiiv kui semiootilise mediatsiooni vorm paneb piirangud jutustamisele ning ühtlasi stimuleerib jutustamise praktikate kasvavat keerulisust ja mitmekesisust.

Kogumikku saab osta kirjastuse kodulehelt ja läbi Amazon.com'i.

Kogumiku väljaandmist toetas Eesti Teadusfond (grant 7166 "Narratiivi semiootika ja kultuuri interdistsiplinaarne analüüs.")

Lisainfo: Marina Gri¨akova, TÜ maailmakirjanduse dotsent, tel 737 6533, marina.grisakova@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja