Privaatsust säilitava andmetöötluse projekt sai Euroopa Komisjonilt kõrgeima hinde

Cybernetica AS juhitud turvalise ühisarvutuse teadusprojekt Usable and Efficient Secure Multi-party Computation sai Euroopa Komisjonilt lõpphindamisel kõrgeima võimaliku hinnangu. Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadlaste soovitused aitasid projektis viia turvalise arvutamise süsteemi eduka rakendamiseni.

Ekspertide grupp pidas 7. raamprogrammi tõusvate tulevikutehnoloogiate meetmest rahastatud teadusprojekti tugevuseks teooria, rakenduste ja ühiskondlike aspektide edukat ühendamist.

Projekti raames arendati turvalise ühisarvutuse tehnoloogia baasil toimivat statistikatarkvara Rmind ning loodi kuluefektiivsemaid lahendusi, mis abistaks projekti käigus intervjueeritud lõppkasutajaid nende turvaprobleemide lahendamisel.

„Projekt on unikaalne, sest Euroopa Komisjoni tulevikutehnoloogiate meetmest FET Open pole Eesti ettevõtted varem rahastust saanud ning komisjoni ekspertide kõrgeim hinnang tunnustab Cybernetica AS teadustegevust maailma tipptasemel olevaks,“ ütles Cybernetica AS teadusdirektor Peeter Laud.

„Sotsiaalteadlaste eesmärgiks projektis oli leida ühiskonnas lahendamist vajavaid probleeme, mille lahendamiseks krüptograafide välja töötatud tehnoloogia kõige paremini sobib,“ sõnas Tartu ülikooli meediauuringute professor Pille Pruulmann-Vengerfeldt.

„Meeskonna eduka koostöö aluseks oli ühine soov teineteise meetoditest ja tugevustest aru saada. Tartu ülikooli sotsiaalteadlased andsid Cybernetica turvalise arvutamise süsteemi Sharemind arendajatele väärtuslikke soovitusi, mis aitasid viia süsteemi eduka rakendamiseni,“ ütles Cybernetica teadur Liina Kamm.

Projekt „Kasutatav ja efektiivne turvaline ühisarvutus (UaESMC)“ kestis 2012-2015 ning Euroopa Komisjon rahastas seda 1 miljoni euroga. Projekti tulemused avaldas kirjastus IOS Press avatud ligipääsuga raamatus “Applications of Secure Multiparty Computation”.

Augustis 2015 tutvustasid Cybernetica AS ja Tartu ülikool koostöös Euroopa Parlamendi saadiku Marju Lauristiniga projekti tulemeid Euroopa Parlamendi andmekaitse regulatsiooni arendavale töörühmale.

Projektis osalesid veel Kreeka Ateena Kapodistriase nimeline rahvusülikool ja Rootsi Stockholmi kuninglik tehnoloogiakõrgkool KTH.

Cybernetica on IKT valdkonna teadus-arendusettevõte, riist- ja tarkvarasüsteemide arendaja ning tootja, süsteemide integraator ja infoturbealane kompetentsikeskus. Turvalise ühisarvutuse tehnoloogiat on Cyberneticas arendatud alates 2007. aastast ning Sharemindi süsteemiga on saavutatud rahvusvaheline tuntus. Cybernetica on aastaid osalenud Euroopa Komisjoni ning Ameerika Ühendriikide Kaitseministeeriumi teadusagentuuri DARPA teadusprojektides.

Lisainfo: Peeter Laud, Cybernetica AS teadusdirektor, tel: 5661 2941, e-post: peeter@cyber.ee;
Pille Pruulmann-Vengerfeldt, Tartu ülikooli meediauuringute professor, tel: 50 44 890, e-post: pille.vengerfeldt@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja