Rahvusvaheline konkurss tõi Tartu Ülikooli tunnustatud tarkvaratehnika professori

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Tiit Roosmaa sõnul on Dumase näol tegemist rahvusvaheliselt tunnustatud ja palju tsiteeritud teadlase ning õppejõuga. "Konkurss tarkvaratehnika professori kohale oli rahvusvaheline ja üks ülikooli suuremaid, kandidaate oli 10. Usun, et valik oli parim ja professor Dumas viib infotehnoloogia-alase kõrghariduse andmise Tartu Ülikoolis täiesti uuele tasemele," ütles Roosmaa.

Oma Eestisse ja Tartu Ülikooli tööle siirdumise kohta arvas Marlon Dumas ise, et see on IT-teadlase jaoks vägagi huvitav ja tänuväärne tööpõld. "See on ühtlasi väljakutse ja võimalus – väljakutse just sellepärast, et IT-tudengitele tuleb luua õpikeskkond, kus nad saaksid kasutada oma täit potentsiaali. Võimalus aga selles mõttes, et IT-tööstuse ning ettevõtjate uksed on innovatsioonile avatud ja just seda viimast saavad infotehnoloogia tippspetsialistid pakkuda," ütles Dumas. Veel toonitas ta, et tema esimeseks ülesandeks saab eelkõige infotehnoloogiaalase magistri- ja doktoriõppe tugevdamine ja viimine rahvusvahelisele tasemele, sest vajadus IT-tippspetsialistide järele üha kasvab.

Marlon Dumas on kaitsnud doktorikraadi arvutiteaduses 2000. aastal Joseph Fourier’ nimelises ülikoolis Grenoble’is, Prantsusmaal ning töötab samast aastast alates Austraalias, Queenslandi Tehnoloogiaülikoolis. Aastast 2006 on Dumas tarkvaratehnoloogia professor. Ta on avaldanud 84 teaduslikku publikatsiooni. Uus tarkvaratehnika professor peaks plaanide kohaselt Tartu Ülikoolis tööle asuma alates 1. jaanuarist 2008.

Läinud aasta oktoobris sõlmitud koostöölepingu järgi toetab Hansapank TÜ tarkvaratehnika professuuri loomist kuue miljoni krooniga kolme aasta jooksul. Professuuri avamise eesmärk on luua Tartu Ülikoolis kõrgtasemel tarkvaratehnoloogia õppe- ja teadustööga tegelev teadusrühm, mis valmistaks ette infotehnoloogia tippspetsialiste kõigi Baltimaade jaoks. Lähimate aastatega peaks Tartu Ülikoolist kujunema juhtiv tarkvaraarendusharidust pakkuv ülikool, mis tagaks arvutiteaduse spetsialistide kõrgtasemel järelkasvu kogu regioonis.

Lisainfo: TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja Tiit Roosmaa, tel 737 5870, 516 4221

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja