Rikkuse loeng vaatleb inimese psühholoogiat ja sellest sõltuvat rikkust

Rikkus on inimest alati köitnud, kuid selle tähendus on teadusvaldkondades erinev. Milles avaldub rikkus psühholoogiast nähtuna? Oled oodatud 7. detsembril kell 12.30 psühholoogia instituuti (Näituse 2-113) rikkuse loengusarja loengule „Psühholoogia (ja) rikkus“, kus teema üle juurdleb TÜ eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik.

Professor Jüri Allik rääkis, et 1936. aastal andis Dale Carnegie välja nüüd juba ammu klassikaliseks muutunud eneseabiõpiku „Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi?“. Seda raamatut on oma öökapil hoidnud miljonid inimesed – ka Eestis – lootusega, et see aitab neil saada kui mitte rikkaks, siis vähemalt õnnelikuks.

„Sellest ajast alates on psühholoogid nõustanud nii inimesi kui ka riike, kuidas saada rikkaks ja/või õnnelikuks. Uurimused näitavad, et riigi rikkus sõltub muu hulgas sellest, kui keskmiselt targad on selle riigi kodanikud ja kui sõbralikud ning usaldavad on nad üksteise vastu. Sama kehtib põhimõtteliselt ka iga üksiku inimese kohta. Iga keskmisest suurem IQ punkt toob tõenäoselt juurde mõned kümned eurot sissetulekut ja mõned kuud hea tervise juures elatud elu,“ arutles Allik.

Tema sõnul on samasugune kapital ka inimese iseloom – kohusetunne ja abivalmidus on omadused, mis suure tõenäosusega ükskord pöördub rikkuseks. „Kuid kõige suurem rikkus on inimeste psühholoogiline mitmekesisus, mis paneb aluse vaimsele elurikkusele,“ tõdes Allik.

Rikkuse loengusari koondab kokku Tartu ülikooli eri valdkondade professorite ja teadlaste nägemused rikkusest.

Vaata loengut UTTVst

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"1184952","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo: Jüri Allik, TÜ eksperimentaalpsühholoogia professor, akadeemik, tel: 518 4277, e-post: jyri.allik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392