Selgunud on Kaleidoskoobi eelvooru parimad

10. detsembril toimus Lõuna-Eesti suurima noorte äri- ja projektiideede võistluse Kaleidoskoop eelvoor, kus osales 30 tudengitiimi üle Eesti. Edasi pääses 15 parimat meeskonda, kes asuvad võistlema Kaleidoskoobi ja Delta X-i finaalides.

Eelvoor toimus seekord Zoomi veebikeskkonnas ja seda sai jälgida Startup Labi Facebooki lehelt. Igal tudengitiimil oli kolm minutit, et oma ideed žüriile tutvustada, ja kaks minutit tagasiside saamiseks. Võistlus oli väga tasavägine, sest uusi ja huvitavaid ideid oli palju. Kõigist osalenud meeskondadest pääsesid viis parimat edasi Kaleidoskoobi finaali, mis toimub ärifestivalil Startup Day 2021. Võistlusele Delta X sai edasi kümme tudengitiimi, kellest viis võistlevad uue startup-idee valdkonnas ja viis sotsiaalse innovatsiooni valdkonnas.

Tartu Ülikooli Startup Labi juht Maret Ahonen väljendas heameelt, et esindatud olid paljude valdkondade ideed. „Võin julgelt väita, et Starteri programmis osalenud tiimide pühendumus ja soov uusi asju ellu viia on end ära tasunud. Kaleidoskoobi finalistidel on harukordne võimalus esitleda oma ideed rahvusvahelisele publikule Startup Dayl,“ ütles ta. Startup Day 2021 toimub augustis suure suvefestivalina. Nii on finaali pääsenud meeskondadel seekord rohkem aega valmistuda.

Parimate väljavalimine polnud žüriile kerge ülesanne, sest väärilisi ideid oli palju. Žürii liige, Introwise’i kaasasutaja Evgenia Trofimova ütles, et oli hea näha, kuidas paljud Starter Tartu programmiga liitunud meeskonnad hooaja jooksul väikeste sammudega oma esimest toodet arendasid, ja eriti hea meel oli tal näha nii palju naisi Kaleidoskoobil osalemas. „Loodan, et kõik meeskonnad jätkavad oma ideede elluviimist, sest Eestis pakutakse alustavatele ettevõtjatele suurt tuge,“ sõnas Trofimova. Žüriis olid peale Trofimova veel kaks kogenud mentorit iduettevõtluse maailmast: Nevercode’i kaasasutaja Kristian Sägi ja Tartu Biotehnoloogia Pargi tegevjuht Sven Parkel.

Kaleidoskoobi finalistid
Kaleidoskoobi viis finalisti on meeskonnad BerryBot, Checky, Dexi.ee, Elora ja Eventive. Berrybot loob robotit, mis korjab tehisintellekti abil ise maasikaid, vähendades seega tööjõukulu ja saagikadusid. Checky teeb ettevõtetele raamatupidamise lihtsamaks ja keskkonnasäästlikumaks, luues pilvepõhise makseteenuse. Dexi.ee arendab mobiilirakendust, mille kaudu saab tellida endale usaldusväärse autojuhi, kes viib auto koos omanikuga koju. Nende eesmärk on vähendada joobes juhtimist. Elora teeb „Pokemon Go“ laadset mobiilirakendust, mis koondab teavet terviseradade kohta ja innustab inimesi rohkem väljas aega veetma. Eventive aga arendab interaktiivset 3D-kontserdihallide ja spordisaalide broneerimise süsteemi.

Delta X-i finalistid
Võistluse Delta X finaali jõudsid uue startup-ideega meeskonnad HAIP!, Healthshape, Konnekt, Mycoo ja Pillbox. Sotsiaalse innovatsiooni valdkonnas võidutsesid Arqedo, Infinder, Õpipoiss, Särasilmad ja Wirdos Academy. Delta X-i ideedega saab tutvuda Startup Labi kodulehel.

Eventive’i eestvedaja Karl Vaba kommenteeris, et ei osanud oodata kohe pärast idee esitlust nii head tagasisidet. „Kogu programm andis väga palju hoogu, et meie idee üldse kuhugi poole areneks. See hoog tuli tänu kindla struktuuriga arendussammudele ning headele mentoritele ja kontaktidele. Starter oli meile idee proovilepanekuks väga oluline ning nüüd oleme kindlamad, et meie lahendus tõepoolest väärib arendamist,“ rääkis Vaba. Eventive pääses ka äriideede võistluse Ajujaht 30 parima hulka.

Võistlus toimus Euroopa Sotsiaalfondi, ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ ning EIT Healthi toel.


Lisateave: Andres Vaher, Tartu Ülikooli Startup Labi turundus- ja kommunikatsioonijuht, 5558 7359, andres.vaher@ut.ee