Tallinna reaalkooli õpilased võitsid Eesti–Soome maavõistluse füüsikas

25.–27. aprillini toimus Tallinnas 14. Eesti-Soome maavõistlus füüsikas, millest võtsid osa ka Rootsi ja Läti võistkonnad. Võistluse, millel osales 64 õpilast, kaksikvõit jäi Eestisse – parimatena kogusid võrdse punktisumma Kristjan Kongas ja Taavet Kalda Tallinna reaalkoolist.

Võistlusülesannete temaatika ulatus klassikalisest koolifüüsikast kaasaegsete elektroonika-komponentideni. „Näiteks ajaloolise tagasivaatena said õpilased panna end 19. sajandi suurte matemaatikute ja füüsikute rolli ning välja nuputada, kuidas arvutada maakera pöörlemise mõju teatud eksperimentide tulemustele,“ selgitas füüsikaolümpiaadi žürii esimees Mihkel Kree.

Sarnaselt rahvusvaheliste olümpiaadide formaadile otsustati jagada tänavu auhindu kolmes kategoorias: välja anti 4 kuld- , 8 hõbe- ning 12 pronks-auhinda.

Üldkokkuvõttes olid võistluse parimad ja kuld-auhinna väärilised Kristjan Kongas ja Taavet Kalda Tallinna reaalkoolist. Neid premeeris keemilise ja bioloogilise füüsika instituut uurimisstipendiumiga väärtuses 500 eurot.

Eesti õpilastest teenisid hõbe-auhinna Kaarel Hänni Tallinna reaalkoolist, Jonatan Kalmus Hugo Treffneri gümnaasiumist ja Richard Luhtaru Miina Härma gümnaasiumist. Nimetatud õpilasi premeeriti žürii otsusega Swedbank Eesti juhatuse esimehe Robert Kiti annetatud 200 euro suuruse stipendiumiga „Benoit Mandelbroti jälgedes“.

Pronks-auhinna said Eesti õpilastest Airon Johannes Oravas Tallinna reaalkoolist, Paul Kerner Tallinna Tõnismäe reaalkoolist, Eva-Maria Tõnson Hugo Treffneri gümnaasiumist ning Markus Rene Pae Gustav Adolfi gümnaasiumist. Kõiki neid premeeriti stipendiumiga „Benoit Mandelbroti jälgedes”, mille väärtus oli 100 eurot.

Parimate eksperimentaatorite eriauhinnad said Taavet Kalda ja Kaarel Kivisalu Tallinna reaalkoolist.

Täielikud tulemused leiab lehelt: http://www.ioc.ee/~kalda/ipho/E_S.html

Vastavalt võistluse tulemustele nimetati juulis Šveitsis toimuva rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi Eesti võistkonna liikmeteks Kristjan Kongas, Taavet Kalda, Kaarel Hänni, Jonatan Kalmus ja Richard Luhtaru.

Eesti–Soome maavõistluse läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu ülikooli teaduskool koos Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudiga.

Mihkel Kree, Eesti füüsikaolümpiaadi žürii esimees
mihkel.kree@gmail.com