Tallinna ülikoolis arutletakse kultuuripiiride dünaamika üle

18.–19. oktoobril toimub Tallinna ülikoolis Kultuuriteooria tippkeskuse V sügiskonverents „In, out and in between: Dynamics of cultural borders“, mis sel aastal keskendub piiride määratlemisele kultuuriruumis ning nende kaudu toimivale suhtlusele ja suhestumisele.

Konverentsi peakorraldajate Ene Kõresaare ja Aili Aarelaid-Tarti sõnul on üleilmastumine ning infotehnoloogiate kiire areng toonud kaasa elava arutelu kultuuripiiride kujunemise, tunnetamise ja ilmnemise üle. „Piiri ei mõisteta enam lihtsalt eraldusjoonena, vaid suure hulga tähenduste kokkupuute alana, kus piiri ületamine võib tekitada nii kaost kui hädavajalikku uuendust,“ räägib Aarelaid-Tart. „Inimese igapäevaelu oluliseks osaks on piiride kompimine, äratundmine, tunnustamine ja ületamine – määratledes ennast kas piiride sisese, välise, vahelise või piiripealsena,“ lisab Kõresaar.

Piiride tõmbamine ja nende ületamine on kultuuriuuringutes üheks erialasid ühendavaks hoovuseks, olemuslik nii kultuuri kirjeldamisele kui enesemääratlemisele. Kultuuripiiride dünaamiline ja mitmepalgeline roll mõistmis- ja tõlgendamisprotsessis on valitud erinevaid kultuuriuurimise valdkondi hõlmavaks teemaks seetõttu ka Kultuuriteooria tippkeskuse tänavuaastasele sügiskonverentsile.

Täpsemalt keskendutakse konverentsil sellistele alateemadele nagu enesekirjelduslikud praktikad ühiskondlik-kultuuriliste muutuste raames, maastikus toimuvate igapäevapraktikate ideoloogiad, kujuteldavate ja usutavate reaalsuste esitusviisid, keeleliste piiridega seotud võimuküsimused ning loomade ja inimeste liikumisruumid.

Konverentsi avavad Tallinna ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas ja Kultuuriteooria tippkeskuse juht professor Valter Lang. Konverentsi peakõnelejateks on kaks erinevaid teadusvaldkondi esindavat piiriuurijat, geograafia professor Anssi Paasi Oulu ülikoolist ja inglise kirjanduse dotsent Stephen Wolfe Tromsø ülikoolist.

Konverents algab kolmapäeval, 18. oktoobril kell 11.00 Tallinna ülikooli Mare majas aadressil Uus-Sadama 5 ruumis M-218. Lisaks toimub Mare maja aatriumis tippkeskuse uurimisrühmade raamatute näitus-müük ning stendiettekannete näitus.

Konverentsi programm on kättesaadav tippkeskuse kodulehel: http://www.ut.ee/CECT

Kõik huvilised on oodatud!

Kultuuriteooria tippkeskus on Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi projekt (2008–2015), mille aluseks on transdistsiplinaarne Tartu ja Tallinna ülikooli uurimisrühmade vaheline koostöö.

Lisainfo: Monika Tasa, Kultuuriteooria tippkeskuse üldkoordinaator, tel 737 6535; 53 314 613, e-post cect@ut.ee