Tartu linn ja Tartu Ülikooli Liikumislabor kutsuvad koole üles korraldama rohkem õuevahetunde ja õuesõpet

Kontaktõppe taastumisel soovitavad Tartu linn ja Tartu Ülikooli Liikumislabor koolidel korraldada rohkem õuesõpet ja õuevahetunde.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on koolid juba üle aasta tegutsenud koroonaviiruse leviku tõttu olukorras, mis on oluliselt muutnud nii  koolide töökorraldust kui ka õppeprotsessi. "Digiõpe on olnud mõnel perioodil ainuvõimalikuks õppeviisiks. Pikalt kestnud distantsõppe tõttu on olulisel määral kasvanud vajadus tegeleda rohkem ka õpilaste vaimse ja füüsilise tervisega," ütles linnapea.

Tartu linnavalitsus ja Tartu Ülikooli Liikumislabor peavad oluliseks, et taas koolimajadesse kontaktõppele minnes mõeldakse koolides läbi ennetavad meetmed viiruseleviku vältimiseks. Liikuma kutsuva kooli programmi aktiivsete liikmetena on Tartu koolidel varasemast perioodist head kogemused pika õuevahetunni korraldamisega koolipäeva keskel. Võimalikult  paljude vahetundide õue viimine vähendab kontakte koolimaja üldkasutatavates ruumides ning lisaks hoonete õhukvaliteedi paranemisele pakuvad õuevahetunnid õpilastele ka rohkem võimalusi liikumiseks.

Teine hea võimalus lähikontaktide vähendamiseks on õuesõppe laiendamine ja võtta õppetöö läbiviimiseks kasutusele lisaks kooliõuele ka linna rohealad ja pargid, samuti kultuuriobjektid jms. Liikuma kutsuva kooli ühe eestvedaja Merike Kulli sõnul on koolitundide osaline läbiviimine õues hea viis ühendada kvaliteetne õppetöö ja õpilaste hajutatus tagades nii väiksema nakatumisohu. "Lisaks aitavad õuetunnid muuta koolipäeva mitmekesisemaks ja aktiivsemaks, mis tõstab õpilaste õpimotivatsiooni ning mõjub hästi nende vaimsele ja füüsilisele tervisele," lisas Kull.

Tartu linn ja Tartu Ülikooli Liikumislabor kutsuvad kõiki linna koole korraldama nii käesoleval kui ka uuel õppeaastal rohkem õuevahetunde ja õuesõpet. Tartu linn toetab oma koole selleks vajalike väikevahendite soetamisel veel sel aastal kokku 36 000 euroga. Linnal on koostöö koolide õuealade rikastamiseks EKA arhitektuuriteaduskonna tudengitega, kes pakuvad omalt poolt välja kooliõuedele sobivaid lahendusi. Kõikide koolide renoveerimisel on arvestatud ja arvestatakse ka edaspidi õuetundide läbiviimiseks vajaliku keskkonna loomisega koolide juurde.

Lisateave: Urmas Klaas, Tartu linnapea, 7361 221, 513 5145