Tartu ülikool näitab Robotexil rekordarvu roboteid ja tehnoloogiauuendusi

Mida ütleb näotuvastusrakendus Su näo kohta? Kas robotid oskavad rääkida? Kas LEGO robotiga saab mõõta südamelööke? Kuidas on seotud tikkimisrõngad ja nutikas tulevikumaterjal ehk tehislihased? Seda kõike ja palju enamat saad teada ja kogeda 4.-6. detsembrini Tallinnas toimuval Eesti suurimal robotivõistlusel Robotex 2015, kui külastad Tartu ülikooli boksi, näituseala ja töötube.

TÜ tehnoloogianäituse boksis näidatakse ülikooli teadussaavutusi nagu keha kuju ja suurust muutvad robotmannekeenid ning tudengisatelliidi kaameramoodulid. Tutvuda saab tikkimisrõngastel valmistatavate tehislihastega – nendest võib tulevikus saada mh näiteks nutikas jope, mis kandmise ajal sinu taskus olevat nutitelefoni laadida suudab.

Robootika ja tehnoloogia teadusliku poole kõrval ootavad mängimist mitmed hariduslikult lõbusad mängud. TÜ näitusealal saab näiteks tuvastada oma nägu TÜ arvutiteaduse instituudi arendatud näotuvastusrakenduses ning proovida kauaoodatud multimeediaseadet Oculus Rifti. Lahendada saab erinevaid nutiülesandeid, sh mõõta oma südame lööke LEGO robotiga ja võistelda arvutimängus, kus auhinna saab kosmoseraketi kõige kaugemale lennutanud mängija. Kõiki teaduslikke iseärasusi seletavad kohapeal Tartu ülikooli tudengid, õppejõud, teadlased ning teadusbuss.

Robotexil pakuvad põnevat meelelahutust mitmed traditsioonilised ja uued võistlused. „Robotexi 15. sünnipäeva aitab Tartu ülikool tähistada tulles võistlema rekordarvu tudengite ning 15 robotiga,“ ütles Tartu ülikooli robotiklubi president Mihkel Väljaots.

Kõigil kolmel päeval on avatud Tartu ülikooli töötoad, mis toimuvad kogu messi vältel ruumis nr 3. Info ja registreerimine: http://www.robotex.ee/_new/tootoad.

Esimest korda on võimalik TÜ AppInventori töötoas luua oma mobiilirakendusi ning tutvuda Pythoni töötoas programmeerimiskeelega. Kumbki töötuba ei eelda varasemaid teadmisi, seega kõik huvilised on oodatud.

Sumoroboti töötoas ehitatakse sumoroboteid, mille tarbeks on kohal tuhandeid LEGO klotse ning mehaanikaosasid. Töötuba lõpeb turniiriga, kus sumorobotid jõudu katsuvad.

Lisaks on võimalik TÜ töötubades tutvuda 3D printeri ja skanneriga ning ehitada koos oma lapse või lapsevanemaga nutirobot. Psühhobussi töötoas näidatakse, kuidas erinevate tehniliste lahenduste kaudu on võimalik oma aju toimimisest rohkem aimu saada.

TÜ messialal saab tutvuda ka Tartu ülikooli tehnoloogia ja arvutiteaduse õppekavadega.

Robotex 2015 toimub 4.-6. detsembrini TTÜ spordihoones (Ehitajate tee 5, Tallinn) Tartu ülikooli kaaskorraldusel.

Lisainfo: Mihkel Väljaots, Tartu ülikooli robotiklubi president, tel: 53583390, e-post: mihkel.valjaots [ät] hotmail.com;
Alvo Aabloo, Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi professor, gümnasistide juhendaja Robotexil, tel: 5078356, e-post: alvo.aabloo [ät] ut.ee.

Virge Tamme
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee