Tartu ülikooli muuseumid ja botaanikaaed kutsuvad muuseumiööle tähti uudistama

Laupäeval, 17. mail ootab Tartu ülikooli muuseum kõiki alates kella 18-st muuseumiööle. Sel korral on üle-eestilise muuseumiöö teemaks „Öös on tähti“ ning oma glamuurseid, antiikseid ja taeva tähti tutvustavad eriprogrammidega Tartu ülikooli muuseumi peamaja, Tartu ülikooli kunstimuuseum, Tartu tähetorn ja Tartu ülikooli loodusmuuseum. Muuseumiööl on sissepääs kõigile tasuta.

Tartu ülikooli muuseumi peamaja „Öös on tähti: ilu ja glamuur Tartu ülikooli muuseumis“

Tartu ülikooli muuseumi peamajas on muuseumiööl kell 18-23 väljas üheöönäitus „Ilu ja glamuuri muuseumi kodudest“, avatud on püsiekspositsioon, aastanäitus „PEA ASI: maailm õlgadel“ ja toomkiriku tornid. Kõigil väiksematel külalistel on Hullu Teadlase kabinetis võimalus oma nägu 19. sajandi päraselt kaunistada. Osaleda saab ka vahvas mängus „Kus on ilu, kus on glamuur?“ ning otsida muuseumi ekspositsioonist ilu ja glamuuri.

Kell 20 räägib Tartu ülikooli kunstiajaloo professor Juhan Maiste teemal „Ilu ja tõde“. Juttu tuleb iluideaalidest erinevatel ajastutel, tänapäevase klassikalise ilu arusaama tekkimisest ja iluetalonist kõrvale kalduvast ilust. Kell 21.38 on toomkiriku tornidest võimalik nautida Tartu ilusaimat päikeseloojangut vaatega Toomemäele ja Tartu linnale.

Tartu ülikooli kunstimuuseum “Vanimad tähed muuseumiöös”

Tartu ülikooli kunstimuuseumis on muuseumiööl teemaks „Vanimad tähed muuseumiöös“ ehk aineks on tõelised tähed – muuseumid ise. Kogu õhtu jooksul kell 18-22 on võimalik külastada kunstimuuseumi 210. aastapäeva tähistamiseks valminud muuseumi ajalugu tutvustavat näitust „Muusade tempel“, mis on muuseumiööl avatud viimast korda. Lisaks on võimalik tutvuda muuseumi püsiekspositsiooniga, vaadata, kuidas valmivad kipskoopiad ja uurida kõige huvipakkuva kohta põhjalikumat infot muuseumi töötajatelt.

Kell 19 ja 20 räägivad Tartu ülikooli kunstimuuseumi juhataja ja koguhoidja Jaanika Anderson ja Tartu ülikooli loodusmuuseumi varahoidja Tõnu Pani muuseumide saamisloost ja sellest, kuidas enam kui 200 aastat tagasi tekkisid Tartu ülikooli juurde esimesed muuseumid Eestis. Kell 18.30, 19.30, 20.30 saab osaleda venekeelsetel giidiga ekskursioonidel, mille käigus tutvutakse muuseumi ja näitusega.

Tartu tähetorn „Tähed võtavad mõõtu“

Tartu tähetornis võtavad muuseumiööl kell 18-23 mõõtu tähed - vaadatakse lähemalt, milliseid tähti taevalaotuselt leiab, millised on tegelikult meile heledate täpikestena paistvate tähtede suurused, temperatuurid, kaugused ja värvused ning kuhu asetub nende hulgas Päike. Kella 21-ni on avatud meisterdamistuba "Tähed ja tähtkujud“, kus saab valmistada tähtkuju mudeleid ja nende abil tähtede erinevaid kauguseid vaadata.

Kell 19, 20 ja 21 on kõik huvilised oodatud planetaariumietendustele ja kell 20 linastub kinosaalis 90 aastat tagasi valminud ulmefilm „Aelita“. Kell 22 toimub selge ilma korral vaatlus, kus saab näha Jupiteri, Marssi ja Saturni.

TÜ loodusmuuseumis näeb sabaga ja sabata tähti

Kell 18.30-22.00 on kõik huvilised oodatud ka Tartu ülikooli loodusmuuseumisse (Vanemuise 46), kus saab uudistada sabaga ja sabata tähti: meteoriite ja madusid, ämblikke ja Madagaskari prussakaid.
Ees ootab mitmeid põnevaid esitlusi ja töötube:

18.30-22.00 Töötuba "Teeme koos loodusmuuseumi!"
Külastajatel on ainulaadne võimalus luua ühiselt TÜ loodusmuuseumi ekspositsioon üheks õhtuks. Vali huvipakkuv eksponaat topiste või kivististe hulgast, määra selle liik, koosta etikett ning sea eksponaat vitriini. Nii kujunebki külastajate endi koostatud ekspositsioon, mida saab näha ainult muuseumiööl.

19.00-19.30 Esitlus "Anakondade, kaimanite ja elektriangerjate jälgedes"
Sergei Põlme räägib Prantsuse Guajaanas elavatest huvitavatest loomadest ning näitab temaatilisi pilte ja videosid.

19.30-20.15 Sõbraks eksootiliste tähtedega
Külastajad saavad sobitada sõprust meie eksootiliste lemmikloomadega: madude, ämblike ja Madagaskari prussakatega.

20.30-21.00 Esitlus "Troopilisi lülijalgseid otsides ja trotsides"
Andro Truuverk räägib põnevatest, kuid mõneti ka ohtlikest maismaa lülijalgsetest Prantsuse Guajaana näitel. Juttu tuleb näiteks titaansikust (Titanus giganteus) ja hiid-linnutapikust (Theraphosa blondi), aga ka suurima tiiva siruulatusega liblikast Thysania agrippina.

21.00-21.45 Sõbraks eksootiliste tähtedega

TÜ botaanikaaias ekskursioonid kasvuhoonetes

Botaanikaaias toimuvad kell 18 ja 20 ekskursioonid kasvuhoonetes, giidiks aednik Kristina Fenske. Kuna peatselt läheb botaanikaaia palmihoone remonti, on see veel peaagu viimane võimalus seda osa botaanikaaiast vanal moel näha.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja