Tartu Ülikooli nõukogu valis kaheksa professorit

Peep Veski on sündinud 1950. aastal Kohta-Nõmmel. 1980. aastast on ta bioloogiakandidaat ja kaitses 1994. aastal Helsingi Ülikoolis farmaatsiadoktori kraadi. Viimased kümme aastat on ta töötanud farmaatsia instituudi juhatajana. Peep Veski peamised uurimisvaldkonnad on raviainet prolongeeritult vabastavate, koolon-spetsiifiliste ja maos püsivate mudel DDS-ide väljatöötamine, dissolutesti metoodika täiustamine ja PAT (Process Analytical Tecnology). Kokku on ta avaldanud ligikaudu 140 teaduslikku publikatsiooni, neist 31 viimase viie aasta jooksul.

Anneli Uusküla on sündinud 1967. aastal Kohtla-Järvel. Praegu töötab ta TÜ tervishoiu instituudis vanemteadurina ning nahahaiguste kliinikus arst-õppejõuna. Alates 2007. aastast on ta tervishoiu instituudi juhataja. Anneli Uusküla lõpetas TÜ arstiteaduskonna 1991. aastal ja kaitses meditsiinidoktori kraadi 2001. aastal. 2003. aastal kaitses ta New Yorgi osariigi ülikooli juures teadusmagistrikraadi. Anneli Uusküla peamised uurimisvaldkonnad on sugulisel teel levivate infektsioonide ja HIV epidemioloogia Eestis, sugulisel teel levivate infektsioonide ja HIV infektsiooni riskifaktorid Eestis, sugulisel teel levivate infektsioonide ja HIV ravile ning käsitlusele suunatud uuringud. Kokku on tema sulest ilmunud 43 teaduslikku publikatsiooni, neist 25 viimase viie aasta jooksul.

Peeter Torop on sündinud 1950. aastal Tallinnas. 1974. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli vene filoloogina ja kaitses doktorikraadi 1995. aastal Helsingi Ülikoolis. Alates 1998. aastast on ta Tartu Ülikooli semiootika osakonna professor. Tema peamised uurimisvaldkonnad on tõlkesemiootika ja tõlketeaduse metodoloogia, intersemioos ja intersemiootilised protsessid kultuuris, Tartu-Moskva koolkonna semiootika, kultuuri semiosfääriline mõistmine ja kultuurisemiootika metodoloogia. Ta on üllitanud 135 teaduslikku publikatsiooni, neist 40 viimase viie aasta jooksul.

Miia Rannikmäe on sündinud 1951. aastal Tartus. 1975. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli ja kaitses 2001. aastal doktorikraadi. Hetkel töötab ta TÜ bioloogia-geograafia teaduskonnas loodusteadusliku hariduse lektoraadi vanemteadurina. Tema peamised uurimisvaldkonnad on kognitiivne õppimine loodusteadustes, loodusteadusliku hariduse relevantsus ja selle mõju inimressursside suurendamisele teadusega seotud erialadel, loodusteaduslik-tehnoloogiaalase kirjaoskuse (STL) kujundamise teoreetilised alused ja rakendatavus. Kokku on ta kirjutanud 89 teaduslikku publikatsiooni, neist 39 viimase viie aasta jooksul.

Tago Sarapuu on sündinud 1956. aastal Jõgeval. Tartu Ülikooli lõpetas ta 1980. aastal ja 1985. aastast on ta bioloogiakandidaat molekulaarbioloogia alal. 2004. aastast TÜ bioloogia-geograafiateaduskonna dotsent. Praegu töötab Tago Sarapuu TÜ bioloogia-geograafia teaduskonnas loodusteadusliku hariduse lektoraadi juhatajana. Tago Sarapuu peamised uurimisvaldkonnad on koodon-antikoodon interaktsioon prokarüootsetes organismides, virtuaalse toetuse mõju arvutikeskkonnas toimuvate dilemmaprobleemide lahendamisele, probleemide lahendamise tulemuslikkus veebipõhises simulatsioonikeskkonnas, õpiobjektide ja eri toetuselementide roll arvutikeskkonnas toimuvale uurimuslikule õppele. Kokku on avaldatud tema 93 teaduslikku publikatsiooni, neist 41 viimase viie aasta jooksul.

Ants Kurg on sündinud 1962. aastal Viljandis. 1986. aastal lõpetas ta TÜ bioloogia-geograafiateaduskonna cum laude ja kaitses molekulaarbioloogia erialal doktorikraadi 1996. aastal. Praegu on ta TÜ Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi biotehnoloogia õppetooli dotsent. Tema peamised uurimisvaldkonnad eri aegadel on olnud veise leukeemia viiruse molekulaarbioloogia ja diagnostika (1987-1996), DNA diagnostika ja DNA mikrokiipidel põhinevate analüüsimeetodite väljatöötamine ja arendamine inimese molekulaargeneetika vallas (alates 1996), oligonukleotiidmaatriksil tehtavale praimer- ekstensiooni (APEX) meetodi väljatöötamine, optimeerimine ja praktikasse juurutamine (1997-2003), DNA mikrokiipide pinnakeemia probleemid ja inimese vaimne alaareng ning selle molekulaargeneetilised põhjused (alates 2002). Teaduslikke publikatsioone on Ants Kure sulest ilmunud 30, neist 12 viimase viie aasta jooksul.

Maia Kivisaar on sündinud 1960. aastal Kosel. Tartu Ülikooli lõpetas ta 1982. aastal ja kaitses doktorikraadi molekulaarbioloogias 1993. aastal. Praegu töötab ta TÜ Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudis geneetika dotsendina. Tema peamised uurimisvaldkonnad on fenooli lagundamist määravate geenide iseloomustamine ja regulatsioon bakteris Pseudomonas putida, transkriptsioon stressi poolt indutseeritavatelt promootoritelt bakterites, kasvukeskkonna mõju fenooli lagunemist määravate geenide avaldumisele, stressi poolt indutseeritud mutagenees bakterites ja bakteripopulatsiooni evolutsioneerumine stressitingimustes. Maia Kivisaare teaduslike publikatsioonide üldarv on 30, neist 12 on ilmunud viimase viie aasta jooksul.

Maido Remm on sündinud 1965. aastal Tartus. 1990. aastal lõpetas ta TÜ bioloogia-geograafia teaduskonna biokeemia erialal. 1997. aastal kaitses ta filosoofiadoktorikraadi. Aastast 2003. on Maido Remm töötanud TÜ Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi bioinformaatika õppetoolis ja samal aastal valiti ta Tartu Ülikooli korraliseks professoriks. Tema peamised uurimisvaldkonnad on praimerite ja kiipide disaini ja analüüsi metoodika, Eesti geenikaart ja geneetiliste analüüside metoodika ja võrdlev genoomika. Maido Remmi teaduslike publikatsioonide üldarv on 25, neist viimase viie aasta jooksul on ilmunud 13.


Lisainfo: TÜ akadeemiline sekretär Ivar-Igor Saarniit, tel 737 5605

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press