Tartu Ülikooli väärikate ülikoolis osales ligi 4500 õpihimulist

Väärikate ülikooli populaarsus on hea näide sellest, et ka vanemad inimesed peavad tähtsaks elukestvat õpet. Aprilli alguses tähistati Pärnus konverentsiga „Aktiivsena eluteel“ Tartu Ülikooli väärikate ülikooli 10. aastapäeva.

Tartu Ülikooli elukestva õppe keskuse juhataja Tiia Ristolainen ütles, et väärikate ülikooli loengud on mõeldud õpihimulistele vanematele inimestele. „Ühiskond meie ümber muutub pidevalt ja elukestev õpe on saanud iseenesestmõistetavaks,“ tõdes Ristolainen. Väärikate ülikoolis õppijate keskmine vanus on 72 aastat, vanimad õppijad on 95–96-aastased.

Esimesed väärikate ülikooli loengud toimusid 2009/2010. õppeaastal Pärnus ja poole aastaga jõudsid need sealt ka Tartusse. Nüüd, kümme aastat hiljem, on väärikate ülikool kujunenud juba suureks regionaalseks ettevõtmiseks: peale Tartu ja Pärnu tegutsetakse Tallinnas, Viljandis, Narvas, Keilas, Kuressaares, Türil ja Valgas. Tallinnas ja Narvas on võimalik osaleda ka venekeelsetel loengutel.

Tartu Ülikooli õppeprorektori Aune Valgu sõnul kinnitavad ka uuringud, et Eesti inimesed tahavad õppida ja peavad seda vajalikuks – mõlema näitaja poolest ületame tublisti OECD riikide keskmist. Väärikate ülikool on selge sõnum selle kohta, et õppima ei pea ainult töö pärast. Elukestva õppe ülioluline ülesanne on toetada kodanikuks olemist: vajadust olla kursis ühiskonnas ja maailmas toimuvate muutustega, osata ja tahta neis protsessides kaasa rääkida. Selle tõi hästi esile ka konverentsil sõna võtnud väärikate ülikooli staažikas õppija Mari Tarand.

Väärikate ülikooli kümne tegevusaasta jooksul on toimunud 71 loenguprogrammi, keele-, arvuti- ja ettevõtluskursusi, aga ka õpikodasid, õppekäike, ekskursioone ja muid üritusi. Läbi aastate on populaarsed teemad olnud näiteks tervis, kultuur, ühiskond, loodus ja haridus.

Tiia Ristolaineni sõnul saab kõigil neil üritustel kokku lugeda 14 757 osalejat, aga kindlasti on paljud inimesed osalenud mitmes loenguprogrammis. „2018. aasta statistika põhjal võime öelda, et möödunud aastal osales väärikate ülikooli programmides 4495 õppijat,“ ütles Ristolainen.

Väärikate ülikoolis on loenguid pidanud ülikooli õppejõud, oma ala tunnustatud spetsialistid, aga ka ministrid, arvamusliidrid ja paljud teised.

2015. aastal tunnustas Haridus- ja Teadusministeerium Tartu Ülikooli väärikate ülikooli aasta õpiteo tiitliga, lisaks on saanud tunnustuse mitmed regioonide väärikate ülikooli programmid.

Tartu Ülikooli väärikate ülikooli tegevust toetavad ka kohalikud omavalitsused, Hasartmängumaksu Nõukogu, Haridus- ja Teadusministeerium ning ettevõtjad.

Lisateave: Tiia Ristolainen, TÜ elukestva õppe keskuse juhataja, 737 6203, 501 5584, tiia.ristolainen@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja