Tartu Ülikooli vene filoloogid ja semiootikud tähistavad korraga kolme aastapäeva

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41275","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Nelja päeva jooksul peavad Kanada, Venemaa, Läti, Rootsi, Saksamaa ja Eesti filoloogid, semiootikud ning kultuuriloolased 35 ettekannet Lotmani teaduspärandist. Seminari raames tutvustatakse ka TÜ vene kirjanduse õppetooli uuemaid väljaandeid.

Seminari esimesel päeval antakse kätte Juri Lotmani stipendiumid, mis on mõeldud kahele magistri- või doktoriastme üliõpilasele. Raha stipendiumifondi koguti professor Larissa Volperti initsiatiivil ning selleks panid raha kokku Lotmaniga seotud või tema tegevust väärtustavad teadlased üle maailma.

Lotmani seminariks telliti Eesti Postilt eriümbrik ja eritempel, mida esitletakse 28. veebruaril kell 14 TÜ raamatukogus. Samal ajal avatakse raamatukogu kolmanda korruse fuajees Lotmani, Mintsi ja vene kirjanduse õppetooli aastapäevade näitus, mida korraldab raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakond koos õppetooliga. Näitusel saab vaadata Lotmani ja Mintsi väärtuslikke arhiivimaterjale, millest enamik tuuakse välja esmakordselt. Lisanduvad raamatud, fotod, Lotmani joonistused jms.

Zara Mints oli esimene naissoost Tartu Ülikooli filoloogiadoktor ja koos Juri Lotmaniga Tartu–Moskva semiootikakoolkonna rajaja. Tema panus semiootikasse on väga suur. Mints oli üks parimaid ja tunnustatumaid vene sümbolismi tundjaid kogu maailmas ning tema käe all saanud oma hariduse paljud TÜ teadlased, näiteks filoloogiadoktorid Galina Ponomarjova, Lea Pild ja Aleksandr Danilevski.

Seminari kava

Lisainfo: TÜ vene ja slaavi filoloogia osakonna juhataja Ljubov Kisseljova, tel 737 5353; 737 6352

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist