TIPSi uuring: Eesti teadus- ja arendusasutused peavad juurutama osalevat juhtimisstiili

Tartu ülikooli teadlastel valmis teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi TIPS raames professor Maaja Vadi juhitud uuring Eesti teadus- ja arendusasutuste juhtimismustritest. Valdavalt Tartu ülikoolil põhinevas uuringus analüüsitakse kriitiliselt ülikoolide juhtimismustreid ning esitatakse soovitusi ülikoolide ja nende allüksuste juhtimiseks.

Eesti teadus- ja arendusasutused on alates Eesti taasiseseisvumise ajast läbi teinud olulisi muudatusi, seda nii finantseerimise, struktuuri kui ka sisulise töö poole pealt vaadatuna. Muutuva tegevuskeskkonna tingimustes peab muutuma ka viis, kuidas organisatsioone juhitakse, ning see puudutab kõrgharidust samuti nagu teisi tegevusvaldkondi. Seepärast analüüsisid TÜ teadlased kriitiliselt ülikoolide juhtimismustreid, et leida sobivaid ja kaasaegseid meetmeid ülikoolide ja akadeemilise töötajaskonna jätkusuutlikuks arenguks.

Uurijad tõid välja, et teadus- ja arendusasutused peaksid juurutama osalevat juhtimisstiili, st avatud dialoogi ning suurendama töötajate ja üliõpilaste kaasatust organisatsiooni otsustusprotsessidesse (nii allüksuse kui ülikooli tasandil), oluline on rõhutada töötajate panust ülikooli tegevustest, kaasata neid kahepoolse kommunikatsioonivoo kujundamisse ja ärgitada omalt poolt võtma initsiatiivi informatsiooni edastamisel alt üles – kõik see võimaldab vähendada töötajate ebakindlust ning stressi.

Samuti leiti, et objektiivne ja subjektiivne töötaja töösoorituse hindamine peaksid toimuma kombineeritult. Ühe soovitusena tõid teadlased välja, et vältimaks kvantitatiivsete näitajate negatiivset mõju töötajate sisemisele motivatsioonile, töö kvaliteedile ja innovatsioonile tuleks rakendada eelkõige kvalitatiivsetel strateegiliselt olulistel näitajatel põhinevat töösoorituse hindamise süsteemi. Samuti tuleks eelistada agregeeritumaid ja ülikooli põhieesmärkidega seotud mõõdikuid, sest see annab töötajatele vabaduse ja vastutuse kohandada oma igapäevaseid tegevusi lähtuvalt strateegilistest eesmärkidest.

Juhtimismustrite uurimise initsieeris Tartu ülikool ning seetõttu kajastab nii probleemide fookus kui ka empiiriline materjal valdavalt Tartu ülikooli ja selle allüksuste juhtimist, kuid võimalusel on võrdluseks kaasatud ka teisi Eestis tegutsevaid ülikoole (nt Tallinna tehnikaülikool ja Estonian Business School). Tutvu uuringuraportiga programmi veebilehel.

Uuringut läbiviinud töögrupi juht on professor Maaja Vadi ning uuringu autorid on Anne Reino, Krista Jaakson, Kaisa Kase, Kurmet Kivipõld, Piret Orav, Anne Aidla, Kulno Türk ja Maret Ahonen.

Uuring valmis teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi TIPS raames. Programmi eesmärgiks on viia läbi teadusuuringuid, mis hindavad seniseid teadus- ja arendustegevuse toetusmeetmeid ning kajastavad perspektiivis riigile oluliseks kujunevaid, tulevikku vaatavaid teemasid.

Programmi toetab Euroopa sotsiaalfond.

Lisainfo: Maaja Vadi, TÜ juhtimise professor, tel: 737 6323, e-post: maaja.vadi@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392