TÜ Ettevõtluskeskus on Eesti parim ettevõtlikkuse edendaja

Ettevõtluskodu™ kutsuti ellu 2007. aastal ettevõtluse professori Tõnis Metsa eestvedamisel. Projekti kaudu on õpitud ja harjutatud ettevõtjaks hakkamist ja ettevõtjana tegutsemist – Ettevõtluskodus koostatud ja kaitstud äriplaanide alusel on asutatud juba kuus ettevõtet, tegutseb kaks mittetulundusühingut ja ellu on viidud noorte omaalgatuslikke projekte. Asutamisjärgus on veel paar ettevõtet ja mittetulundusühingut.

Ettevõtluskeskuse missioon on muuta ülikool ettevõtlikumaks. Eesmärk edendada ülikoolide ettevõtlikkust tuleneb Lissaboni strateegiast ja see ei tähenda sugugi, et ülikool ise peaks tegutsema ettevõttena või orienteeruma ainult rakendusuuringutele. Pigem rõhutatakse alusteaduste viljelemise ja õppetöö kõrval ülikooli kolmandat põhikirjalist eesmärki: osutada ühiskonnale õppe- ja teadustegevusel põhinevaid teenuseid. Ühtlasi peetakse silmas, et ettevõtlikkust nõuab praegune majandusolukord.

Ettevõtlikku ülikooli iseloomustavad ettevõtluse suhtes positiivsed hoiakud ja ettevõtluskultuur ning ettevõtlusalaste teadmiste ja oskuste levitamine kõigil õppeastmetel ja erialadel. Ettevõtluskeskus nõustab ka ülikooli teadmusel põhinevate ettevõtete loomist ja korraldab ettevõtlusõpet neile, kelle põhieriala ei ole majandus. Lähtutakse rahvusvahelisest kogemusest, mille kohaselt ülikoolidest väljakasvanud ettevõtted on head praktikabaasid üliõpilastele, annavad tagasisidet rakendusuuringutest ning ideid uute alusuuringute käivitamiseks.

Projekti Spinno Plus toel valmistub Ettevõtluskodu nüüd ülikooli ettevõtlusideede konkursi "ÜLIKOOLIS ETTEVÕTLIKUKS" osavõtjate koolituseks, et kevadeks valmiksid parimate ettevõtlusideede põhjal elujõulised äriplaanid ja loodaks uusi ettevõtteid ülikoolis loodud tehnoloogiate, teadmiste ja kompetentsi elluviimiseks.

Näiteid Ettevõtluskodu tulemustest:
-Fubitech OÜ pakub väikefirmadele infotehnoloogilisi terviklahendusi.
-Puupaatide restaureerimise ja ehitusega tegelev Eurus PowerBoats OÜ võitis oma äriplaaniga konkursil "Ajujaht 2009" III preemia.
-Eesti Loomeagentuur OÜ valmistab ja vahendab Viljandi Kultuuriakadeemias loodud omakultuuri tooteid.
-Augustis avati Tartu Loomemajanduskeskuses noorte müügi- ja kunstigalerii "Loov", samas hakkas tegutsema disainibüroo Mikser Disain OÜ.

Leeni Uba
Ettevõtluskeskuse nõustaja