TÜ Euroopa Kolledž tähistab kümnendat tegevusaastat

Konverentsi avab TÜ rektor Alar Karis. Sõna saavad ka TÜ professor Ain Heinaru, kes kõneleb Euroopa Kolledži asutamisest ning sellega seondunud lootustest. Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Gert Ansu räägib koostööst Euroopa Kolledžiga. Järgneb avalik arutelu, mida juhib TÜ Euroopa Kolledži nõukogu esimees professor Raul Eamets.

Professor Eametsa sõnul takistavad interdistsiplinaarset teaduskondadevahelist koostööd mitmed tegurid, olgu nendeks kas vananenud arusaamad, ajale jalgu jäänud finantseerimisskeem või piiratud inimressurss. "Arutelul võetaksegi need ja muud teemasse puutuvad küsimused vaatluse alla ning otsitakse võimalusi, kuidas nende piirangute raames tõhustada teaduskondade ülest õpet ja teadustegevust," ütles Eamets. Ta lisas veel, et kümme aastat ei ole ühe institutsiooni jaoks pikk aeg, kuid karmi konkurentsiga haridusmaastikul siiski piisav tõestamaks, et on olemas sisu, vorm ja inimesed, kellel on ülikooli nimel ühiskonnale midagi pakkuda.

Euroopa Kolledži loomise idee oli jätkata TÜ euroteaduskonna (1993−2005) poolt alustatud teaduskondade vahelist õppe- ja teaduskoostööd, kasutades ära varsema projekti raames loodud infrastruktuuri ja sotsiaalset kapitali. Kolledži loomisel, 24. aprillil 1998. aastal olid eeskujuks sarnased kolledžid Brugges, Bolognas, Varssavis ja mujal Euroopas.

TÜ Euroopa Kolledži tegevus on suunatud sotsiaalteaduste õpetamise kvaliteedi tõstmisele, interdistsiplinaarsete poliitikauuringute arendamisele ning rahvusvaheliste kontaktide tihendamisele. Kolledž toimib interdistsiplinaarse keskusena, mille ülesandeks on Euroopa integratsiooni ja siirdeprotsessidega seonduvate valdkondade uurimine ning vastavasisulise täiend- ja tasemeõppe korraldamine. Kolledž toob kokku erinevate erialade teadlased ja võimaldab ühiskonna arenguga seonduvaid probleeme igakülgselt uurida.

Viimaste aastate jooksul on kolledžist kujunenud võõrkeelse õppe keskus, mis pakub siirdeuuringute alast õpet semestri- ja aastaprogrammina (Prometheus Programme on Transition Studies) ning alates eelolevast sügisest ka inglisekeelset magistriõpet Euroopa Liidu Vene uuringute programmi (EURUS) raames.

Lisainfo: TÜ Euroopa Kolledži rakendusuuringute keskuse Socialia juhataja Katrin Pihor, tel 737 6378, 529 7916

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press