TÜ ja teaduskeskus AHHAA tähistavad rahvusvahelist DNA päeva

Samuti saab AHHAA giidide juhendamisel igaüks proovida, kuidas looduses info kodeerimine toimub ning omatehtud DNA mudeli võib tegevuse lõpul kas kaasa võtta või hoopis ära süüa. Töötoas osalemine on tasuta ja mõeldud kõigile alates põhikooli tasemest.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41313","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

DNA kaksikspiraali ehitus avastati 55 aastat tagasi, aprillis 1953. Sellesse hiigelpikka molekuli on elegantsel moel kätketud tohutu hulk informatsiooni, kusjuures geneetiline kood on ühine kõigele elavale, alates bakteritest ning lõpetades inimesega. Möödunud 55 aasta jooksul on geeniuuringud väljunud erialateadlaste pärusmaalt ja puudutavad juba igapäevaselt kõigi inimeste elukvaliteeti. Süvenemaks tänapäeval kiiresti arenevatesse ning suuri võimalusi pakkuvatesse teadusharudesse nagu geneetika, biotehnoloogia või molekulaarbioloogia, kutsub Tartu Ülikool uusi tudengeid kasutama siinseid kogu maailmas hinnatud kvaliteediga haridusvõimalusi.

DNA päeval Tartus saab lihtsalt ning mänguliselt selgeks keerukana tunduv geneetilise info kodeerimise süsteem. Päeva eesmärk on rääkida kõigile mõistetavalt geneetikast ja tutvustada uusi suundi selles vallas, seletada lahti seoseid geenide, keskkonna, elustiili ja tervisliku seisundi vahel. Näiteks TÜ Eesti Geenivaramu poolt loodav tervise-, sugupuu- ja geeniandmete kogu võimaldab tulevikus paremini diagnoosida haigusi, hinnata haigestumise riske ning leida tõhusamaid ravimeetodeid. Kohapeal saab Geenivaramu tegevuse kohta lisateavet.

Lisainfo: SA Teaduskeskuse AHHAA juhataja Tiiu Sild, tel 516 7557

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press