TÜ KUNSTIMUUSEUM ESITLEB OMA ESIMEST RAAMATUT

Valikkataloogon pärast sajaaastast vaheaega esimene raamatu mõõtu väljaanne Eesti vanima muuseumi ajaloo ja kogude kohta. Venekeelsete kataloogide ilmumise järel 20. sajandi algul on kunstimuuseum üle elanud nii kunstivarade kaotusi kui täienemisi, on avaldatud artikleid muuseumi ajaloost ning kollektsioonidest, kuid senini on puudunud kaasaegne ja terviklik väljaanne, mis neid teadmisi koondaks.

TÜ kunstimuuseumi peavarahoidja Ingrid Sahk ütles, et valikkataloogi ilmumine on oluline samm Tartu Ülikoolile kuuluvate kunstivarade teadvustamisel laiemale avalikkusele. "TÜ kunstimuuseum kannab Eesti vanima muuseumi tiitlit ning on ainulaadne oma antiikkunstile orienteeritud kogude poolest. Valikkataloogi eesmärgiks ongi tutvustada suuremale huviliste ringile kunstikogu, mis juba ammu ei ole enam mõeldud üksnes õppetööks, vaid avatud kõigile huvilistele."

Esinduslik paralleelselt eesti- ja ingliskeelsete tekstidega värvitrükis pakub ülevaadet kunstimuuseumi väärtuslikematest museaalidest, alates püsiväljapaneku kipsvalanditest ja kiilkirjatahvlitest kuni graafiliste lehtede ning ikoonideni, mis igapäevaselt külastajale näha ei ole. Põhiosa raamatust moodustavad ligi 50 eseme värvifotod koos kirjetega. Lisaks põhjalikum ülevaade ülikooli kunstimuuseumi ajaloost, kronoloogia ning artiklite bibliograafia.

Valikkataloogi (136 lk) toimetas Ingrid Sahk, kujundas Aide Eendra, kirjastas Tartu Ülikooli Kirjastus, väljaandmist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Kultuurkapital.

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist