Tudengite energia- ja ressursisäästukonkursi "Negavatt" võitis TÜ meeskond “Võta kraanist”

Energiasäästukonkursi "Negavatt" finaali jõudnud seitsme meeskonna seast saavutas esikoha TÜ võistkond “Võta kraanist”, kolmandaks jäi TÜ tudengitiim “Keskkonnasõbralik jõusaal”. Mõlemad said auhinnaks 10 000 eurot, et alustatud projekte edasi arendada.

29 võistkonnaga startinud "Negavati" finaali jõudis Tartu ülikoolist neli tiimi. Eile õhtul Tartus Genialistide klubis toimunud "Negavati" lõppsündmuse raames tuli finalistidel viie minuti jooksul tutvustada oma ideed ja selle teostust nii publikule kui ka esinduslikule žüriile.

Žüriis osalenud keskkonnaminister Marko Pomerants ütles, et ehkki konkursil osalenud projekte ei saa üheselt võrrelda, on oluline, et inimesed mõtlevad ja kasutavad koolist saadud baasteadmisi oma ideede realiseerimiseks. “Käib ju tohutu debatt selle üle, miks peaks koolis õppima matemaatikat ja füüsikat, aga tehnilised lahendused ju baseeruvad neil teadmistel ja siin on ehe näide, miks koolitarkusega võiks ka rikkaks saada,” lausus Pomerants. Esikoha pälvinud “Võta kraanist” projekti võlu seisneb ministri sõnul idee massidesse viimises ja potentsiaalis muuta mõtteviisi.

Publiku ja žürii lemmikuks osutunud projekti “Võta kraanist” veavad TÜ informaatikamagistrant Kristjan-Julius Laak ja materjaliteaduse bakalaureusetudeng Artur Pata, kes pakuvad TÜ tudengitele mugavat ja lihtsat võimalust juua pudelivee asemel hoopis kraanivett. “Teiste konkursil osalenud projektidega võrreldes on meie omal energiasääst sadades, kui mitte tuhandetes kordades suurem,” pidas Pata edu võtmeks suurt potentsiaalset energiasäästu. “Poes on pudelivesi keskmiselt tuhat korda kraaniveest kallim ehk ühe liitri pudelivee eest saab kuupmeetri kraanivett,” lisas tiimikaaslane Laak.

Konkursi käigus TÜ raamatukokku neli joogivee võtmiseks sobivat kraani paigaldanud tiim plaanib nüüdsest panna veel 40 kraani kokku 20 õppehoonesse ning tellida kõikidele esmakursuslastele korduvkasutatavad tasuta joogipudelid. “Septembri alguseks on kraanid õppehoonetes olemas ja pudelid tudengite kotis,” lubas Pata.

Tartu kraanivesi ei jää võitjatiimi sõnul oma keemiliste näitajate poolest sugugi alla tuntud kaubamärkide pudeliveele. “Iga ülikool, mis soovib oma tudengite elu lihtsustada ja loodust säästa, saab väikese vaevaga paigaldada üliõpilastele joogivee pudelisse panekuks paar kraani,” kutsus Pata teisigi kõrgkoole üles eeskuju järgima.  

Koostöös keskkonnaministeeriumiga "Negavatti" korraldava SA Keskkonnainvesteeringute keskuse juhatuse ning konkursi žürii liige Lauri Tammiste jäi tulemustega väga rahule. “Võitjate puhul nägime, et nad olid hästi läbi mõelnud nii idee elluviimise kui ka vajaminevate ressursside hulga. Samuti olid neil juba eelnevad kokkulepped oma projekti rakendamiseks,” kiitis Tammiste. “Kraanivesi nõuab pudeliveega võrreldes umbes 600 korda vähem energiat. Me oleme harjunud, et vajutame nuppu või liigutame segistit ja kõik voolab iseenesest, aga tegelikult on selle taga suured süsteemid ja palju energiat ning seda kõike annab kokku hoida,” märkis Tammiste, kelle sõnul ongi konkursi üks eesmärke julgustada tudengeid vaatama end ümbritsevat keskkonda avarama pilguga.

Loe ka ERR Novaatorist ja vaata ürituse pilte.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist
Tel: +(372) 737 5509
Mob: +(372) 58 6686 77