Ülikooli muuseumid jutustavad muuseumiööl lugusid maailmast ja mälestustest

Laupäeval, 15. mail avavad Tartu Ülikooli muuseumid Eesti muuseumiöö raames oma uksed ka õhtustel tundidel. Hilised külastajad pääsevad öisesse kunstimuuseumisse, loodusmuuseumisse, botaanikaaeda ning ajaloo muuseumile kuuluvatesse vanasse anatoomikumi ja toomkiriku tornidesse.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39722","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Kell 17 avab uksed TÜ botaanikaaed. Kuni kella 23 on botaanikaaia kasvuhoonetes võimalik tutvuda õitsvate eksootiliste taimedega ning kuulata asjatundjate nõuandeid nende kasvatamiseks. Kell 22 annavad Heino Elleri muusikakooli noored muusikud botaanikaaias romantilise kontserdi.

TÜ kunstimuuseum on muuseumiööl avatud kell 18–22. Kogu õhtu jooksul saavad külastajad paluda Oraaklilt ennustusi ning vastuseid tulevikuküsimustele.

Kell 18–23 on ülikooli loodusmuuseumis võimalik teha lähemat tutvust madude ja lindudega. Kell 19 ja 22 räägivad Sergei Põlme ja Aivo Tamm madudest kui lemmikloomadest. Julgematel on võimalus roomajaid ka oma käega katsuda. Kell 20 pajatab lugusid lindudest loodusfotograaf Arne Ader.

TÜ ajaloo muuseum avab külastamiseks vana anatoomikumi kell 18. Kell 21 jutustab anatoom Hannes Tomusk vana anatoomikumi rotundis ajaloolise maja lugusid ja legende.

Muuseumiööl on alates kella 18 kuni keskööni avatud ka Tartu toomkiriku tornid. Kell 21:34 saab toomkiriku tornide vaateplatvormidelt jälgida loojuva päikese viimaseid kiiri ja kell 22 tutvustab folklorist Andres Kuperjanov toomkiriku vaateplatvormil huvilistele etnoastronoomiat.

Muuseumiöö lõpetab toomkiriku tornides kell 22.30 astronoomiline vaatlusõhtu. Südaööni kestev tähevaatlus toimub vaid selge ilma korral! Vaatlusõhtuks tuleks selga panna soojad riided.

Üheks eriatraktsiooniks selle aasta muuseumiööl on T-lood – Eesti kirjanike lühipalad, mida saab kuulata mobiiltelefonipõhises audiogiidis Regio T-numbri platvormil. TÜ kunstimuuseumi kohta on lühiloo kirjutanud Hannes Varblane ning TÜ ajaloo muuseumi ja vana anatoomikumi kohta Sven Vabar.

Eesti muuseumiöö raames on sissepääs Tartu Ülikooli muuseumitesse ja botaanikaaeda tasuta. Eesti muuseumiöö on osa üle-euroopalisest muuseumiööst, mida korraldatakse juba kuuendat korda.

Tartu Ülikooli muuseumite kava 15. mail: Muuseumioo-Tartu-Ülikoolis.pdf

Täpsemat infot Eesti muuseumiöö programmi kohta leiab aadressilt

Lisainfo: Urmet Paloveer, TÜ ajaloo muuseumi projektijuht, tel 737 5677, 56 657 006, e-post urmet.paloveer@ut.ee

Mehis Tuisk