„Talendid Tartusse“ stipendiumid anti arstitudengitele

Programmi „Talendid Tartusse“ 10 000 euro suurused stipendiumid said kolm arstitudengit, kes õpivad huviringide korraldamist ja uurivad alatoitumust.

Stipendiumid saavad arstiteaduse üliõpilased Argo Merilo, Erich Richard Rosental ja Karim Muhhamedjanov. Üks stipendium sisaldab 2080-eurost toetust välismaal õppimiseks. Stipendiumi põhiosa ehk 7920 eurot makstakse välja võrdsetes osades õppeaasta jooksul.

Esimese aasta üliõpilane Argo Merilo soovib „Talendid Tartusse“ programmi raames teada saada, kas ja kuidas tuvastada patsientide alatoitumist eri näitajate abil. „Uuringutes on leitud, et ligi kolmandikul haiglasse jõudvatest patsientidest alatoitumus. Projektis keskendutakse objektiivsetele ja lihtsasti saadavatele näitajatele, näiteks albumiinisisaldusele veres, kuna vereproove tehakse niikuinii,“ selgitas Merilo. „Nüüdseks on igaüks meie grupis püstitanud hüpoteesi selle kohta, kui palju on eri näitajad korrelatsioonis alatoitumisega. Senine töö on olnud väga huvitav ja projekt on täiendanud minu arusaama akadeemiliselt maailmast. Olen lugenud juba kümneid uurimistöid ja veel rohkem lühikokkuvõtteid.“

Teise aasta arstiteaduse tudeng Karim Muhhamedjanov soovis alustada teadustööga kohe ülikooli tulles, kuid esimesel aastal ei õnnestunud tal programmiga liituda. Sel aastal uurib ka tema alatoitumuse teemat ja kogub selle kohta andmeid. „Projekti jaoks oli vaja 300 patsienti. Otsime nende andmete ja vereanalüüside põhjal seaduspärasusi. See võib kõlada lihtsalt, aga ilma kliinilise kogemuseta on see mõnikord keeruline, sest inimesed ei pruugi alati ammendavalt vastata. Seega õpin väga kasulikke ja hädavajalikke oskusi tulevikuks. Lisaks hakkasime juba tasapisi teadusartiklit kirjutama,“ selgitas Muhhamedjanov. „Mulle meeldib alati rohkem teha, kui tavaõppeprogramm ette näeb, ja „Talendid Tartusse“ on olnud suureks abiks.“

Kuna stipendium saamine tähendab ka välismaal tudeerimist, on Muhhamedjanov otsustanud, et soovib õppida Soomes abiarstina.

Esimese aasta üliõpilane Erich Richard Rosental liitus „Noore õpetaja“ projektiga, mille raames läbib ta õppeainet „Teadushuviringi juhendamine“. „Väike seltskond ning motiveeriv ja positiivne õppejõud on peamised põhjused, miks see aine on nii põnev ja kaasahaarav. Just nädal tagasi tegin ise Zoomi vahendusel miniringitunni, mis alguses tundus hirmus, ent toetava seltskonna ees poleks karta olnud vajagi,“ kõneles Rosental. „Projekt on andnud oskusi, kuidas huviringi õpet planeerida, milliseid teemasid käsitleda ja millega ringitundides arvestada. See on avardanud minu arusaama formaalsest ja mitteformaalsest õppest.“

Esimest korda toetasid stipendiumifondi Tartu linn, Tartu Mill, Playtech Estonia, Olerex ja Tarmetec, kellega allkirjastati 15. septembril Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis koostööleping.

Tartu Ülikooli Sihtasutuse juhataja Katriin Fisch-Uibopuu sõnul on programmi „Talendid Tartusse“ eesmärk kutsuda andekaid gümnasiste Tartu Ülikooli ning pakkuda neile parimaid õppimis- ja tegutsemisvõimalusi Eestis. „Koostöö teadlaste ja ettevõtetega aitab noortel juba ülikooliõpingute alguses saada parema ülevaate õpitavast erialast. See on hea võimalus praktikaks ja enda paremaks tundmaõppimiseks.“

Lisateave:  Katriin Fisch-Uibopuu, Tartu Ülikooli Sihtasutuse juhataja, tel 514 6113, katriin.fisch-uibopuu@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!