Tänasest saavad kõik rohkem kui 200 000 geenidoonorit osaleda maailmas ainulaadses mahukas isiksuseuuringus, mis heidab valgust inimeste isiksuse, geenide, kogemuste ja tervise vahelistele seostele. Osalejad saavad kohe pärast veebiküsimustikule vastamist personaalset tagasisidet oma peamiste isiksuseomaduste kohta.
Uuringus osalemise kohta leiab lisainfot veebilehel geenidoonor.ee/isiksuseuuring. „Igal geenidoonoril on võimalus saada teada enda kohta midagi uut ning panustada ühtlasi teaduse arengusse,“ ütles uuringu üks eestvedajatest Uku Vainik. Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu ja psühholoogia instituudi koostööna korraldatava uuringu eesmärk on selgitada välja, millised elukogemused ja geenid isiksuseomadusi kujundavad ja kuidas avalduvad isiksuseomadused tervisenäitajates.
Isiksus mängib olulist rolli pea igas eluvaldkonnas. Selle mõistmine aitab teha paremaid otsuseid näiteks töökoha valikul. Vainiku sõnul aitavad paremad teadmised isiksuseomaduste kohta olla abiks ka juhtidele, psühholoogidele, treeneritele või arstidele, kes võiksid anda inimeste eripäradega arvestavaid soovitusi. „Mõnele inimesele on loomuomasem üks töö, treeninguvorm või raviviis, teisele aga hoopis midagi muud. Seega on oluline teha uuringuid, mis näitavad võimalikult täpselt isiksuseomaduste seoseid sobivate valikutega ja toimetulekut erinevates eluvaldkondades,“ lisas Vainik.
Peamiselt liigitatakse isiksuseomadused viide suurde gruppi ehk nn suurde viisikusse – ekstravertsus, neurootilisus, avatus, sotsiaalsus ja meelekindlus – ning iga grupi sees saab omakorda eristada paljusid spetsiifilisemad omadusi. Uuringu kaasjuhi, Edinburghi Ülikooli psühholoogia kaasprofessor René Mõttuse sõnul ootab suurem osas isiksuseomadustega seotud geenidest ja elukogemustest veel avastamist, kuid kindel on see, et neid on tohutult ning iga isiksuseomaduse puhul on need seosed suuresti isemoodi. Seega on läbimurde saavutamiseks vaja suuri ja põhjalikke uuringuid, nagu seda on geenivaramu isiksuseuuring.
Uuringus on oodatud osalema kõik geenidoonorid – mida rohkem osalejaid, seda mitmekesisem on uuringu tulemusena tekkiv andmestik inimeste isiksuseomaduste, geenide, elukogemuste ja tervise kohta. Osaleda saab nii eesti kui ka vene keeles.