Alates pühapäevast võib Tartu raekoja platsil uudistada marsikulguri katsebaasi. Klaasmajakeses asub Marsi maastik, mida mööda sõidab miniatuurne kulgur. Katsebaas toob Marsi inimeste keskele, kuna sellest võib saada teine planeet meie Päikesesüsteemis, kuhu inimene oma jala tõstab.
Inimese minekust Marsile on räägitud pikalt. Et see unistus kümne või kahekümne aasta pärast ellu viia, peame punast planeeti võimalikult hästi tundma õppima. Tehnika areng võimaldab Marssi uurida lähemalt ja täpsemalt kui kunagi varem ning praegu otsivad teadlased üle maailma – seejuures ka Tartus ja Tõraveres – kulgurite ning satelliitide abil Marsilt eluvorme või kunagise elu jälgi.
Tartu observatooriumi külastuskeskuse juht Heli Lätt sõnas, et Marsi uurimine võimaldab mõtiskleda elu tähenduse üle. „On erakordne, et meie koduplaneedil on sellised tingimused, mis võimaldasid elul tekkida ja lubavad meil siin praegu elada. Marsi-uuringud aitavad paremini mõista elu teket ja arengut ka siin, Maa peal.“
Marsikulguri katsebaas on osa Tartu jõululinnakust. Klaasmajakeses saab lisaks kulgurile ja Marsi maastikule näha ka punase planeedi teemalisi videoid. Multifilmi klaasmajakeses saavad lapsed elada kaasa kosmosesõbra Paxi seiklustele, tähtkujude huvilised võivad seal aga uudistada laes olevat tähistaevast.
Kosmose jõuluprogrammi raames korraldab Tartu observatoorium 2., 9. ja 16. detsembril kell 18–20 raekoja platsil ka töötoad, kus saab õppida tundma tähistaevast, meisterdada kosmilisi jõuluehteid ning osaleda orienteerumismängul.
Marsikulguri katsebaas on valminud Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi, Tartu linna ning ettevõtete Salibar ja Reginett koostöös.
Lisateave: Heli Lätt, Tartu observatooriumi külastuskeskuse juht, 5695 9711, heli.latt@ut.ee