Eesti Teadusagentuuri konverentsil tunnustati Tartu Ülikooli teadlasi ja ettevõtmisi

Eesti Teadusagentuuri korraldatud teaduskommunikatsiooni konverentsil kuulutas Eesti Teadusajakirjanike Selts välja teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul, mille sai tänavu Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar. Samal konverentsil andis Eesti Teadusagentuur koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga välja Eesti teaduse populariseerimise auhinnad. 

Eesti Teadusajakirjanike Seltsi hinnangul on Irja Lutsar teadusajakirjanikele juba pikka aega teada koostöövalmi asjatundjana, kes selgitab meelsasti keerukaid teemasid, olgu selleks antibiootikumiresistentsus, HIV või Zika viirus. Veel huvitab Lutsarit teaduse roll ühiskonnas laiemalt, ta käsitleb tihti teadusrahastuse ja -korralduse probleeme ning seisab selle eest, et Eesti oleks teaduspõhine riik.

Professor Lutsar ütles auhinda kätte saades, et enne koroonakevadet tegi ta lihtsalt oma tööd. Ta tunnistas, et selline meedia keskpunkti sattumine oli väga ootamatu. „Pean ütlema, et minu praegune kogemus ajakirjanikega on väga positiivne. On ikka olnud neid, kes on natuke intrigeerinud, aga ütlen selle peale, et pigem peab kontrollima enda sõnu. Kui sa ise ütled midagi, millest keegi aru ei saa, siis pole ime, et ajakirjanik kirjutab midagi, mis sulle endale üldse ei meeldigi. Julgustan kõiki ajakirjanikega suhtlema,“ sõnas Lutsar.

Samal konverentsil kuulutati välja ka selleaastased Eesti teaduse populariseerimise auhinnad, millest kolm pälvis ka Tartu Ülikool. Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste ja tegevussarjade eest määrati kaks preemiat, millest ühe sai Tartu Ülikooli genoomika instituudi meeskonna korraldatud geeniteemaline näitus „GEENIAALNE“ Tallinna teletornis. Näitusel saab vaadata kaugele tagasi, sügavale sisse ja lootusrikkalt edasi. Geenide tundmaõppimine pakub kõigile külastajatele palju avastamisrõõmu ja on ka kasulik. Näitus on avatud aasta lõpuni.

Teise preemia sai Tartu Ülikooli muuseumi korraldatud Hullu Teadlase teaduskonverents, mis toimub sel õppeaastal juba seitsmendat korda ja on mõeldud esimesele kooliastmele. Tartu Ülikooli muuseumis, ajaloolises toomkirikus paikneb Hullu Teadlase kabinet, mis on fantaasiaküllane teemaruum, kus on uudistamist ja katsetamist nii suurtel kui ka väikestel teadussõpradel. Igal aastal toimub  Hullu Teadlase teaduskonverents, kus kõigepealt esitlevad uurimistööde konkursi iga vanuserühma viis parimat oma uurimusi, seejärel teeb Hull Teadlane eksperimente ja viimaks kuulutatakse välja iga vanuserühma esikolmik. Hullu Teadlase järgmine teaduskonverents „Säästa särtsu!“ toimub 2021. aasta mais.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil pälvis preemia Eesti rahvusatlase koostaja ja Tartu Ülikooli Eesti geograafia dotsent Taavi Pae. Rahvusatlas võtab kokku meie kartograafilise pärandi ja näitlikustab praegust kartograafilist oskusteavet. Atlases on ligi pool tuhat temaatilist Eesti kaarti, mis pärinevad eri ajajärkudest. Koos lisatud selgitustega aitavad need mõtestada meie aja- ja kultuurilugu. „Ajalooliste kaartidega on rahvusatlase valmimisele kaasa aidanud paljud praeguste geograafide eelkäijad, uute kaartidega näitame aga meie tänapäevast oskust teha kaarte,“ on öelnud Taavi Pae.

Eesti teaduse populariseerimise auhindadega tunnustatakse silmapaistvaid teaduse populariseerijaid ning innustatakse teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama. „Oli rõõmustav näha, et isegi nii keerulisel ajal saabus konkursile 50 taotlust. Minu arvates olid kõik autasustatud tööd seda väärt.  Palju õnne laureaatidele!“ ütles komisjoni esinaine, akadeemik Ene Ergma.

Eesti Teadusagentuuri korraldatud teaduskommunikatsiooni konverentsi saab järele vaadata UTTV-st. 

Sandra Sommer pressinõunik 737 5681
5307 7820 sandra.sommer@ut.ee
www.ut.ee