Enim viidatud teadlased ja teadusvaldkonnad

Tartu Ülikool pakub võimalusi tipptasemel teadustööks. Kuulume 18 teadusvaldkonnas maailma enim viidatud teadusasutuste 1% hulka. Mitmed meie teadlased on oma teadusvaldkonnas maailma tippude seas.

Enim viidatud teadlased

Teabeettevõtte Clarivate iga-aastastesse ülevaadetesse pääsevad viimase 11 aasta 6938 mõjukamat teadlast. Teadlaste töö mõjukust näitab nende uuringuid tutvustavate teadusartiklite rahvusvaheline viidatavus. Ülevaate koostajad võtavad aluseks Web of Science’i analüüsitööriista Essential Science Indicator (ESI) andmed, kuhu koondub 1% maailma enimviidatud publikatsioonide andmed.

Ülevaate koostajad puhastavad ESI andmed, millest jäetakse kõrvale enam kui 30 asutuse osalusel valminud uuringud. Puhastatud andmete põhjal määratakse igale ESI valdkonnale lävend, kui palju teadlasi igas ESI valdkonnas nimekirja jõuab, ning nimekirja jõudnud teadlaseid hinnatakse nende poolt avaldatud kõrgelt viidatud publikatsioonide (Highly cited paper) arvu põhjal.

ESI hõlmab 1% maailmas enim viidatud publikatsioone 21 teadusvaldkonnast.

Tartu Ülikooli teadlased Clarivate’i Highly Cited Researchers raportis 2025

Bahram, Mohammad

Mohammad Bahram

Molekulaarse ökoloogia kaasprofessor

Uurimisvaldkond: ökoloogia, biosüstemaatika ja -füsioloogia

ETISe profiil

Leho Tedersoo

Leho Tedersoo

Mükoriisauuringute professor

Uurimisvaldkond: seente ökoloogia ja bioloogiline mitmekesisus kogu maailmas

ETISe profiil

Elin Org
Elin Org

mikrobioomika professor

Uurimisvaldkond: komplekshaiguse geneetiliste faktorid

ETISe profiil

Frank Witlox
Frank Witlox

Uurimisvaldkond: Mobiilsusuuringud

ETISe profiil

Enim viidatud teadusvaldkonnad

Tartu Ülikool kuulub 18 teadusvaldkonnas maailma enim viidatud teadusasutuste sekka. Arvestuses lähtutakse rahvusvahelise teadusajakirjade andmebaasi Web of Science analüüsitööriista Essential Science Indicators (ESI) andmetest. ESI analüüs hõlmab kogu maailmast üle 11 000 ajakirja, et järjestada autorid, asutused, riigid ja ajakirjad 22 valdkonnas avaldamis- ja viitamisnäitajate põhjal. Andmebaasi metoodika tõttu ei arvesta see paraku humanitaarteadusi. Andmed hõlmavad kümneaastast ajavahemikku ning publikatsioonide ja viidete arvu värskendatakse iga kahe kuu tagant.

Andmed 2026. aasta september seisuga

PublikatsiooneViiteidViiteid publikatsiooni kohtaViiteid publikatsiooni kohta maailmas
Kõik valdkonnad1363851938438,0817,09
Bioloogia ja biokeemia6082934448,2621,58
Keemia10532015619,1419,87
Kliiniline meditsiin147313263490,0415,71
Arvutiteadused377584015,4914,53
Inseneriteadus493996720,2215,97
Keskkonnateadus ja ökoloogia12794459734,8720,06
Maateadused7301731223,7216,84
Immunoloogia1801053758,5421,94
Materjaliteadus5701297822,7723,87
Mikrobioloogia3491304837,3920,06
Molekulaarbioloogia ja geneetika8688325195,9128,67
Neuro- ja käitumisteadused4702761558,7620,22
Farmakoloogia ja toksikoloogia318613119,2816,95
Füüsika8741891321,6414,86
Taime ja loomateadus10942995227,3812,35
Psühhiaatria ja psühholoogia5621390524,7414,9
Üldine sotsiaalteadus13421785313,310,72

Andmed 2026. aasta september seisuga

EestiLätiLeeduSoomeMaailma keskmine
Põllumajandusteadused16,6516,9413,9922,8216,4
Bioloogia ja biokeemia69,1937,0425,9725,4821,6
Keemia18,4715,3414,6837,5919,9
Kliiniline meditsiin73,6843,826,2922,9815,7
Arvutiteadused33,34013,3730,5614,3
Majandusteadus11,179,599,5224,7215,2
Inseneriteadus15,8911,712,8321,3716
Keskkonnateadus ja ökoloogia32,2218,3417,5421,4620,1
Maateadused19,8011,5529,2716,8
Immunoloogia50,2632,3738,3226,0721,9
Materjaliteadus19,513,5214,7930,1723,9
Matemaatika5,3503,7624,325,95
Mikrobioloogia33,2826,4322,287,3320,1
Molekulaarbioloogia ja geneetika87,3165,1639,1629,9228,7
Multidistsiplinaarne teadus43,5951,366,3857,1920,6
Neuro- ja käitumisteadused51,67021,5335,9220,2
Farmakoloogia ja toksikoloogia22,1918,714,3129,7717
Füüsika25,5922,1719,0724,5614,6
Taime- ja loomateadus23,6512,311,3824,3312,4
Psühhiaatria ja psühholoogia2215,7113,5618,1214,9
Üldine sotsiaalteadus11,988,859,2118,3510,7
Kosmoseteadus40,26040,4713,1621
Kõik valdkonnad32,23017,1342,6417,1

Andmed Tartu Ülikooli teadlaste mõjukuse kohta on nähtavad ka Tartu Ülikooli statistika töölaual https://statistika.ut.ee/ut/.

Enim kõneainet pakkunud teadustööd