Mentorlusprogrammi eesmärk on tuua kokku meie edukad vilistlased ja aktiivsed üliõpilased, et toetada tudengite professionaalset, akadeemilist ja isiklikku arengut oma eriala spetsialistidest mentorite toel ning tugevdada nõnda Tartu Ülikooli kogukonda. Programmis saavad tudengid sõlmida uusi tutvusi, otsida vastuseid tööd ja õppimist puudutavatele küsimustele, kuulata kogenud mentorite soovitusi ning omandada enesearengut soodustavaid teadmisi. Mentoritel on aga võimalik arendada oma juhendamisoskusi ja saada hea ülevaade tööturule sisenevate noorte ootustest tööandjale. Mentorlusprogrammis osalemine on nii tudengile kui ka vilistlasele tasuta. Kandideerimine kestab kuni 23. septembrini.
Kandideerin menteeks Kandideerin mentoriks
Mentorioskusi on vaja palju enamaks kui ainult juhendatava toetamiseks – need aitavad saada paremaks juhiks, koostööpartneriks ja kolleegiks. Mentoriks ootame vilistlasi, kes on valmis jagama oma kogemusi ja nõuandeid, et aidata kaasa üliõpilase arengule ning julgustada teda leidma oma teed. Kandideerijal ei pea olema varasemat kogemust mentorina.
Koostöös Eesti Mentorite Kojaga on programmis osalevatel vilistlastel võimalus läbida koja mentorite juhendamisel tasuta lühikoolitus ja saada põhiteadmised mentorina tegutsemiseks.
Olen väga õnnelik ja tänulik, et mind valiti programmi mentoriks, see on olnud suurepärane teekond. Soovin ka edaspidi panustada ja saan seda loodetavasti teha ka tuleval aastal. Õppisin väga palju!
Menteele annab mentorlusprogramm võimaluse saada toetust ja julgustust eesmärkide seadmisel ja saavutamisel ning asjatundlikku nõu karjääriteemadel või lõputöö kirjutamisel. Mentoriga koos töötamise kogemus on edasises tööelus väga väärtuslik. Kõige kiiremal õppeperioodil saab mentoriga aja maha võtta ja keskenduda olulisimale. Programmi on oodatud kandideerima kõik avatud ja uudishimulikud Tartu Ülikooli üliõpilased, kes soovivad õppida spetsialistide kogemusest.
TÜ nõustamiskeskus toetab mentorlusprogrammis osalevaid tudengeid koolitus- ja kovisioonivõimalustega, et tekiks selgem arusaam mentorlusest ning selle võimalustest ja kasust enda arengu- ja karjäärieesmärkide seadmisel ning saavutamisel.
Leidsin vastuse kõigile küsimustele, millega programmi läksin. Mul on parem ettekujutus oma tulevikust, võimetest, soovidest ja oskustest. Tean paremini oma võimalusi ning oskan oma tegevust mõtestada ja eesmärgistada.
2024. aasta ühine avaseminar toimub 10. oktoobril kell 15–18 Tartus (koht selgumisel). Ühine lõpuseminar toimub 19. veebruaril 2025 kell 16–18 Tartus (koht selgumisel). Vahepealsed seminarid novembrist jaanuarini toimuvad veebis.
Ülle Susi, coach, mentor; Eesti Mentorite Koja juhatuse liige, Promens Rõngu AS tegevjuht
Olen tulihingeline mentorluse ja coach’iva juhtimise eestvedaja, ise rakendaja ja kasutaja. Olen juht ja juhtimiskoolitaja, selleks andis mulle suure tõuke ja julguse just Tartu Ülikoolis omandatud haridus strateegilise juhtimise erialal. Vilistlasena soovin panustada ülikooli edusse, toetades oma teadmiste ja kogemusega TÜ mentorlusprogrammi loomist ja mentorite koolitust. Mentor saab meid alati toetada ja julgustada tegema suuremaid samme, kui ise arvasime end võimelised olevat.
Mare Aru, karjäärinõustaja, TÜ nõustamiskeskus
Tegutsen juba üle 20 aasta karjäärinõustajana. Mulle pakub jätkuvalt palju rõõmu ja rahulolu inimeste toetamine õppimise ja tööelu plaanide tegemisel, endale rahuldustpakkuva elu kujundamisel. Nõustamise, koolitamise ja juhendamise kõrvalt tegutsen mentorina Eesti Karjäärinõustajate Ühingus ning olen koolitanud tudengiorganisatsioonide mentoreid. Olen ka ise Tartu Ülikooli vilistlane ja saanud siit nii bakalaureuse- kui ka magistrikraadi psühholoogias.
Mentorina saad
Koostöö võib tähendada näiteks
Üliõpilasena saad
Koostöö võib tähendada näiteks
Programmi intensiivsus oleneb üliõpilase ja mentori kokkuleppest. Et koostöö toimiks hästi ja eesmärgid oleks võimalik saavutada, julgustame kohtuma vähemalt kord kuus, programmi jooksul kokku 3–6 korda.
Võite kokku leppida, et suhtlete näiteks telefoni, veebi või e-posti kaudu. Valige mõttevahetusteks mõlema poole jaoks sobiv viis ja aeg.
Soovitame enne koostöövormi kokkuleppimist rääkida oma ootustest ja eesmärkidest. Mõelge läbi, kas keskendute erialastele nõuannetele, lõputöö juhendamisele, töövarju-, praktika- või töökogemusele või karjääriplaani väljatöötamisele. Võimaluse korral pange kirja tegevuskava, mille alusel on seatud eesmärke lihtsam täita.
Leppige kokku, kas kohtute näiteks kord nädalas, kuus või muu sobiva sagedusega.
Mentor ja üliõpilane ei pea elama samas linnas ega isegi samas riigis, sest tänapäeva sidevahendid võimaldavad mentorlussuhet hoida ka maailma eri otstest.
Soovitame mentorlussuhet hoida alates esmakohtumisest kuni vähemalt lõpuseminarini. Mentorlusprogrammi kandideerimine eeldab, et mõlemad pooled arvestavad koostööle pühendumise ja eesmärkide täitmisega.
Siiski võib aktiivsem roll jääda üliõpilase kanda, sest tippspetsialistid ja -juhid on enamasti tööga väga hõivatud. Üliõpilane peaks suutma tegevuskavas järge pidada ja olema mentorile hea partner, kes tuletab eesseisvat tegevust meelde ning teeb pingutusi ülesannete täitmiseks.
26.08–23.09 programmi kandideerimine
26.09–30.09 kandideerijaid teavitatakse programmi pääsemisest*
NB! Mentoritele toimuvad programmis kõik töötoad eesti keeles (ingliskeelse sünkroontõlkega), menteedele toimuvad töötoad eesti ja inglise keeles eraldi.
10.10 kl 15.00–18.00 ühine avaseminar Tartus (täpne koht selgumisel)
„Kuidas luua edukat mentorsuhet?“ Ülle Susi (Eesti Mentorite Koda), Mare Aru (Tartu Ülikooli nõustamiskeskus); menteede ingliskeelses rühmas Kristel Lään-Saarik (Tartu Ülikooli nõustamiskeskus)
07.11 kl 15.30–17.30 mentorluse veebiseminar „GROW-mudeli võlu“ (Eesti Mentorite Koda)
21.11 kl 16.15–18.00 menteede kovisioon Tartus (täpne koht selgumisel)
05.12 kl 15.30–17.30 mentorite veebiseminar „Kuidas olla toeks karjääri küsimustes?“ (Eesti Mentorite Koda)
23.01 kl 15.30–17.30 ühine veebiseminar
19.02 kl 16.00–18.00 ühine lõpuseminar Tartus (täpne koht selgumisel) „Programmi ja mentorlussuhte lõpetamine“ (Eesti Mentorite Koda, Tartu Ülikooli nõustamiskeskus)
*Mentorpaarid luuakse kandideerijate ootuste ja erialase sobivuse põhjal. Kahjuks ei ole alati võimalik kõikidele osalistele paarilisi leida.
Ajakavas ja programmis võib ette tulla muudatusi.