Tugi tuutorilt

Sellelt lehelt leiab info, kes on Tartu Ülikoolis tuutorid ja kuidas nad aidata saavad, samuti leiab siit juhised, kuidas ise tuutoriks saada.

Tuutor ehk üliõpilasest nõustaja on spetsiaalse õppeaine läbinud vabatahtlik üliõpilane, kes toetab oma eriala või sellele lähedase eriala esmakursuslasi või välisüliõpilasi õpingute alustamisel Tartu Ülikoolis. 

Tuutorid tegutsevad esimese astme õppekavadel ning ingliskeelsetel magistriõppekavadel. Nende tegevus algab suve lõpupoole vastuvõetud üliõpilastega kontakti võttes ning tuutori rolli kannavad nad kuni sügissemestri lõpuni.

 

Millega saab tuutor aidata? 

Tuutor aitab ülikoolieluga kohaneda, selgitades õppekorralduse põhitõdesid, pakkudes võimalust arutada mitmesuguseid probleeme üliõpilase seiskohalt ning andes nõu, kust vajalikku informatsiooni hankida ja kellelt ülikoolis edasist abi otsida. Tuutori korraldatud infotundidest ja muudest kohtumisvõimalustest tasub kindlasti osa võtta, nõu ja abi saamiseks võib aga julgelt ka muul ajal kuni semestri lõpuni tuutori poole pöörduda.

 

Kuidas saab tuutoriga kontakti?

Tuutor võtab ise oma rühma üliõpilastega ühendust. Ühendust võtab ta ainult nende üliõpilastega, kes on SAISis selleks nõusoleku andnud. Teistel on võimalik kontakteeruda tuutoriga ise sel lehel toodud kontaktide kaudu, mis lisatakse siia augustiks (vt allpool). Eestikeelsete õppekavade tuutorid võtavad ühendust üldjuhul augusti teises pooles, ingliskeelsete õppekavade tuutorid juuli alguses.

HUMANITAARTEADUSTE JA KUNSTIDE VALDKOND

Kui sinu õppekava siin nimekirjas ei ole, siis sellel õppekaval ei ole tänavu tuutorit.

 

EESTIKEELSED ÕPPEKAVAD

Ajalugu
Mihkel Kraav, mihkel.kraav.1@ut.ee
Triin Kuusk, triin.kuusk@ut.ee
Beti Laasi, beti.laasi@ut.ee

Antiikkeeled ja -kultuurid
Betty Jacklin Jennifer Neljand, betty.jacklin.jennifer.neljand@ut.ee

Eesti ja soome-ugri keeleteadus
Kerttu Liis Rebane, kerttu.liis.rebane@ut.ee
Greta Variksaar, greta.variksaar@ut.ee

Filosoofia
Kirke Kallasmaa, kirke.kallasmaa@ut.ee

Inglise keel ja kirjandus
Miina-Triin Hanikat, miina-triin.hanikat@ut.ee
Rebekka Helena Pindma, rebekka.helena.pindma@ut.ee

Kirjandus ja kultuuriteadused
Grethe-Kai Läns, grethe-kai.lans@ut.ee
Kirke Rumvolt, kirke.rumvolt@ut.ee
Katrinka Josephine Savimägi, katrinka.josephine.savimagi@ut.ee

Religiooniuuringud ja teoloogia
Kirke Pütsepp, kirke.putsepp@ut.ee

Romanistika (hispaania keel ja kirjandus)
Victoria Laanemäe, victoria.laanemae@ut.ee
Stina Varik, stina.varik@ut.ee

Saksa keel ja kirjandus
Katriin Toome, katriin.toome@ut.ee

Semiootika ja kultuuriteooria
Kirke Kallasmaa, kirke.kallasmaa@ut.ee

Skandinaavia keeled ja kultuurid
Margery-Meribel Grünthal, margery-meribel.grunthal@ut.ee


INGLISKEELSED ÕPPEKAVAD

Euroopa keeled ja kultuurid (mag) / European Languages and Cultures (master)
Karoliine Laaneoja, karoliine.laaneoja@ut.ee
Riti Ly Lukk, riti.ly.lukk@ut.ee

Filosoofia (mag) / Philosophy (master)
Ana Maric, ana.maric@ut.ee

Folkloristika ja pärandirakendused (mag) / Folkloristics and Applied Heritage Studies (master)
Anni Riin Lepik, anni.riin.lepik@ut.ee

Semiootika (mag) / Semiotics (master)
Ana Maric, ana.maric@ut.ee

 

SOTSIAALTEADUSTE VALDKOND

EESTIKEELSED ÕPPEKAVAD

Ajakirjandus ja kommunikatsioon
Roosi Rahnu, roosi.rahnu@ut.ee

Eripedagoogika
Hele-Mai Viltrop, hele-mai.viltrop@ut.ee

Infokorraldus
Mirlian Rebane, mirlian.rebane@ut.ee

Infoühiskond ja sotsiaalne heaolu
Fredi Hokkonen, fredi.hokkonen@ut.ee
Helerin Mengel, helerin.mengel@ut.ee

Klassiõpetaja
Karmen Freienthal, karmen.freienthal@ut.ee
Kärt Sihver, kart.sihver@ut.ee

Koolieelse lasteasutuse õpetaja
Elis Hõbejõgi, elis.hobejogi@ut.ee
Angelika Talantseva, angelika.talantseva@ut.ee
Annethe Toomeoks, annethe.toomeoks@ut.ee

Loodus- ja reaalainete õpetamine põhikoolis
Mari-Liis Freienthal, mari-liis.freienthal@ut.ee
Lilian Papagoi, lilian.papagoi@ut.ee

Majandusteadus
Eleri Afanasjev, eleri.afanasjev@ut.ee
Kai-Melli Kapten, kai-melli.kapten@ut.ee
Rasmus Koppel, rasmus.koppel@ut.ee
Hendrik Kõrge, hendrik.korge@ut.ee
Krisliin Rohtla, krisliin.rohtla@ut.ee

Psühholoogia
Jon-Einari Bambus, jon-einari.bambus@ut.ee 
Raul Jack Barrow, raul.jack.barrow@ut.ee
Kätlin Kikas, katlin.kikas@ut.ee
Kendra Kruusla, kendra.kruusla@ut.ee
Emma Priidel, emma.priidel@ut.ee
Timmu Õunapuu, timmu.ounapuu@ut.ee

Riigiteadused
Sander Kasela, sander.kasela@ut.ee
Polina Zelenskaja, polina.zelenskaja@ut.ee

Õigusteadus (Tartu)
Marcus-Sander Ruben, marcus-sander.ruben@ut.ee
Sonja Säde, sonja.sade@ut.ee

Õigusteadus (Tallinn)
Marilyn Marjapuu, marilyn.marjapuu@ut.ee

 

NARVA KOLLEDŽ

Keeled ja mitmekeelsus koolis
Inga Kaup, inga.kaup@ut.ee

Noorsootöö
Adel Birjukova, adel.birjukova@ut.ee
Aleksander Kaznikov, aleksander.kaznikov@ut.ee


INGLISKEELSED ÕPPEKAVAD

Ettevõttemajandus (bak) / Business Administration (bachelor)
Marri Marie Mänd, marri.marie.mand@ut.ee
Erik Joonatan Tepp, erik.joonatan.tepp@ut.ee

Innovatsiooni ja tehnoloogia juhtimine (mag) / Innovation and Technology Management (master)
Mariam Odunayo Aare, mariam.odunayo.aare@ut.ee
Ijeoma Faustina Ekeh, ijeoma.faustina.ekeh@ut.ee

Matemaatiline majandusteadus (mag) / Quantitative Economics (master)
Mariam Odunayo Aare, mariam.odunayo.aare@ut.ee
Ijeoma Faustina Ekeh, ijeoma.faustina.ekeh@ut.ee

Poliitika ja valitsemine digiajastul (mag) / Politics and Governance in the Digital Age (master)
Eneken Riin Salong, eneken.riin.salong@ut.ee
Hjalmar Vaiküll, hjalmar.vaikull@ut.ee

Rahvusvahelised suhted ja regiooni uuringud (mag) / International Relations and Regional Studies (master)
Eneken Riin Salong, eneken.riin.salong@ut.ee
Hjalmar Vaiküll, hjalmar.vaikull@ut.ee

Tänapäeva Aasia ja Lähis-Ida uuringud (mag) / Contemporary Asian and Middle Eastern Studies (master)
Marri Marie Mänd, marri.marie.mand@ut.ee
Erik Joonatan Tepp, erik.joonatan.tepp@ut.ee

MEDITSIINITEADUSTE VALDKOND

EESTIKEELSED ÕPPEKAVAD

Arstiteadus
Ann Kaarde, ann.kaarde@ut.ee
Katariina Mehide, katariina.mehide@ut.ee
Lydia-Karmen Niin, lydia-karmen.niin@ut.ee
Kristofer Rajasalu, kristofer.rajasalu@ut.ee
Mia Luisa Tõnisson, mia.luisa.tonisson@ut.ee
Paul Andreas Uuetoa, paul.andreas.uuetoa@ut.ee

Füsioteraapia
Kreete Kalinin, kreete.kalinin@ut.ee
Ave Kuusk, ave.kuusk@ut.ee

Hambaarstiteadus
Katarina Kukk, katarina.kukk@ut.ee
Nora Nõmm, nora.nomm@ut.ee
Alexander Gregor Reinaste, alexander.gregor.reinaste@ut.ee

Kehaline kasvatus ja sport
Merily-Anett Hallik, merily-anett.hallik@ut.ee
Ragnar Rooba, ragnar.rooba@ut.ee

Proviisor
Kreete-Lisett Remmelgas, kreete-lisett.remmelgas@ut.ee
Lotta-Lee Suits, lotta-lee.suits@ut.ee


INGLISKEELSED ÕPPEKAVAD

Arstiteadus / Medicine
Anna Julia Jännäri, anna.julia.jannari@ut.ee
Tuike Aino Vilhelmiina Laaksonen, tuike.aino.vilhelmiina.laaksonen@ut.ee

LOODUS- JA TÄPPISTEADUSTE VALDKOND

EESTIKEELSED ÕPPEKAVAD

Arvutitehnika
Artur Eksi, artur.eksi@ut.ee
Karl-Mattias Moor, karl-mattias.moor@ut.ee

Bioloogia ja elustiku kaitse
Olivia Parkman, olivia.parkman@ut.ee
Irene Roots (Urd), irene.roots@ut.ee

Geenitehnoloogia
Anete Budrikas, anete.budrikas@ut.ee
Joosep Jagomägi, joosep.jagomagi@ut.ee
Emma Vildersen, emma.vildersen@ut.ee

Geograafia
Liis Getliin Kala, liis.getliin.kala@ut.ee
Emilie Susi, emilie.susi@ut.ee
Sander Teras, sander.teras@ut.ee

Geoloogia ja keskkonnatehnoloogia
Lii Lopp, lii.lopp@ut.ee
Lizet Tüvi, lizet.tuvi@ut.ee

Informaatika
Ralf Animägi, ralf-rasmus.animagi@ut.ee
Elisabet Hein, elisabet.hein@ut.ee
Marlene Ibrus, marlene.ibrus@ut.ee
Nathan-Andreas Lillipuu, nathan-andreas.lillipuu@ut.ee
Brandon Loorits, brandon.loorits@ut.ee

Matemaatika
Marin-Brith Põldma, marin-brith.poldma@ut.ee

Matemaatiline statistika
Anet Ilustrumm, anet.ilustrumm@ut.ee

 

INGLISKEELSED ÕPPEKAVAD

Arvutitehnika ja robootika (mag) / Robotics and Computer Engineering (master)
Leyla Rahimli, leyla.rahimli@ut.ee
Illia Tsiporenko, illia.tsiporenko@ut.ee

Informaatika (mag) / Computer Science (master)
Leyla Rahimli, leyla.rahimli@ut.ee
Illia Tsiporenko, illia.tsiporenko@ut.ee

Linnastunud ühiskonna geoinformaatika (mag) / Geoinformatics for Urbanised Society (master)
Sonia Das, sonia.das@ut.ee

Loodusteadused ja tehnoloogia (bak) / Science and Technology (bachelor)
Ayman Mahal, ayman.mahal@ut.ee

Tarkvaratehnika (mag) / Software Engineering (master)
Maksym  Avramenko, maksym.avramenko@ut.ee
Fillip Molodtsov, fillip.molodtsov@ut.ee


 

 

 

Kuidas ise tuutoriks saada? 

Tuutoriks saavad kandideerida kõik Tartu Ülikoolis õppivad üliõpilased, olenemata erialast, õppeastmest või õppevormist. Tuutoriks sobib abivalmis, ettevõtlik ning suhtlemisaldis üliõpilane. Välisüliõpilastega tegeleda soovijatel on vajalik ka hea inglise keele oskus. Arvestama peab valmisolekuga kevadsemestril toimuvaks aktiivseks väljaõppeks, suve teises pooles algavaks eeltuutorluseks ning terve sügissemestri vältel toimuva tuutoripraktika elluviimiseks.  

Tuutoriks soovijal tuleb registreeruda ÕISis kevadsemestri ainekursusele „Tuutorite väljaõpe“ P2OO.00.007, 1. osa, kus veebipõhise õppena ning seminaride vormis tutvustatakse üliõpilaste nõustamistöös olulisi valdkondi:

  • ülikooli struktuur ja tugiteenused
  • olulisemad õppetööalased õigusaktid (sh õppekorralduseeskiri)
  • üliõpilase õigused ja kohustused
  • üliõpilasi puudutavad sotsiaalküsimused
  • välisüliõpilased ja kultuurierinevused
  • sotsiaalsed oskused

Tuutorite määramine õppekavadele toimub kevadsemestri lõpus, kui ainekursuse 1. osa on läbitud, määramine toimub tuutorite koolitajate ja õppekavade programmijuhtide koostöös. 

Tuutoritegevus viiakse ellu õppeaine 2. osa ehk tuutoripraktika raames, mille käigus saab tuutor väljaõppes omandatud teadmisi ja oskusi rakendada järgmise õppeaasta sügissemestril esmakursuslastega tegeledes.

Kes on ainekursuse läbinud, saab kandideerida tuutoriks ka järgnevatel aastatel. 

Miks tuutoriks hakata? 

Tuutoritöö on hea võimalus arendada ülikooliõpingute käigus oma ülekantavaid pädevusi, mida igas eluvaldkonnas vaja läheb, nagu näiteks esinemisjulgust ning juhtimis-, organiseerimis- ja suhtlemisoskusi, samuti täienevad teadmised üliõpilaste õigustest, kohustustest ja võimalustest Tartu Ülikoolis. Lisaks ainepunktidele, enesearengule ja märkimist väärivale kogemusele CV-s annab tuutorlus hea võimaluse pälvida paljude üliõpilaste ja ka ülikooli töötajate tänumeel ning leida uusi sõpru ja tuttavaid nii oma eriala esmakursuslaste seast kui ka teistelt erialadelt.

Võõrkeelse õppekava tuutorlus annab lisaks eelmainitule hea keelepraktika ja multikultuurses keskkonnas tegutsemise kogemuse ning sõpru maailma eri paigust.

 

Tuutorid on öelnud

Saab hästi selgeks õppekorralduse ja teeb lihtsamaks endal ülikoolis valikute tegemise. Annab juurde julgust ja ettevõtlikkust. Saab arendada juhioskust, mida elus kindlasti vaja läheb. Tuutoriõppe jooksul kohtab väga lahedaid inimesi, kes annavad motivatsiooni ja energiat. Saab enda kohta palju uut õppida, proovida hakkama saada ootamatutes olukordades ja tulla välja mugavustsoonist. Saab head tagasisidet, mida ise enda kohta ehk ei märkagi.

Soovitan hakata tuutoriks, sest selle kaudu õpid sa paremini tundma nii ülikooli kui ka iseennast. Samuti on see vastutusrikas töö, mis aitab kindlasti kasvatada enesekindlust ning suhtlemisoskust.

Tuutoriks saamise protsess ei vajagi tudengi poolt üüratu suurt pingutust, vaid pigem rikkalikku tahet, mis on esmatähtis. Motivatsioon on õiges kohas siin aines.

 

Esmakursuslaste muljeid

Esimestel nädalatel, kui polnud veel õrna aimugi, kuidas ülikoolisüsteem toimib, aitas tuutor lühikese ülevaatega kõik hästi selgeks teha.

Augusti lõpus oli väga meeldiv ja julgustav saada kiri tuutorilt, kus ta ennast tutvustas ning andis edasi olulise info septembri alguse kohta. Palju parem ja kindlam on alustada oma õpinguid ülikoolis, kui tean, et on inimesi, kes on nõus aitama.

Kohe, kui mingi mure tekkib ja tuutoritega ühendust võtan, vastavad nad väga kiiresti, põhjalikult ja vastutulelikult. Tundub, et asi on ka tingitud sellest, et nad ise naudivad seda, mida õpivad, ning seetõttu kohe südamega oma kogemusi jagavad.

Tuutorid on väga vajalikud, et ülikooliellu sisse sulanduda ning õppida, kuidas ülikoolis hakkama saada! 

pilt kahest mehest. üks mossitab ja teine naeratab

Emotsionaalse enesetunde küsimustik

Karjäärirännak

Karjäärirännak 2024

Grete Kurik pilt

Grete Kurik: võõrkeelsel erialal õppimine toob maailma koju kätte