3. novembril kell 16.15 räägib Tartu ülikooli neuroloogia professor Pille Taba vananeva rahvastiku tingimustes eriliselt päevakorrale tõusvatest ajuhaigustest.
Ajuhaigused ehk neurodegeneratiivsed haigused nagu näiteks Alzheimeri tõbi või Parkinsoni tõbi, on kaasajal käsitletavad „epideemiana“, olles suureks koormaks mitte üksnes haigele endale, vaid ka nende pereliikmetele ja ühiskonnale.
Neurodegeneratiivsetele haigustele on iseloomulik ajurakkude vähenemine erinevates aju piirkondades. Tänu nendele protsessidele võivad haigel esineda liikumishäired või vaimsete võimete allakäik.
Kuigi meditsiin on teadusuuringute toel erinevate ajuhaiguste diagnoosimisel ja sümptomite leevendamisel jõudsalt edasi arenenud, ei ole praeguseni võimalik nende kulgu peatada või haigust lõpuni välja ravida.
Pille Taba inauguratsiooniloeng „Aju, vananemine ja neurodegeneratsioon“ annab ülevaate arengutest neurodegeneratiivsete haiguste käsitluses: diagnostiliste biomarkerite otsingutest ja ravivõimaluste ootustest.
Professor Pille Taba lõpetas Tartu Ülikooli 1985. aastal. Pärast neuroloogi erialavalikut töötas ta Jõgeva haiglas ning Tartu Maarjamõisa haiglas, kus alustas ka teadustööd Parkinsoni tõvest. Hiljem lisandusid toksilise parkinsonismi, hüperkineeside ja kesknärvisüsteemi infektsioonide uuringud. Ta on erialaselt end täiendanud Viinis, Karlstadis, Minneapolises ja Londonis ning teeb teaduskoostööd mitmete parkinsonismi uuringukeskustega Euroopas. Sügav huvi parkinsonismi vastu on Pille Taba viinud rahvusvahelisele areenile ja ta on kutsutud lektorina esindanud Eesti neuroloogiat paljudel rahvusvahelistel konverentsidel. Sama tähtis on olnud kliiniline töö, patsiendiühenduste toetustegevus ning erialane koolitus- ja õppetöö, sealhulgas täiendushariduse korraldamine nii Tartu Ülikooli arstiteaduskonna täienduskeskuse juhatajana, Ludvig Puusepa nimelise neuroloogide ja neurokirurgide seltsi presidendina, kui ka rahvusvahelise liigutushäirete seltsi juhatuse liikmena.
Pille Taba on sotsiaalministeeriumi neuroloogia erialakomisjoni esimees ja Euroopa ravimiameti neuroloogia ekspertgrupi liige.
Lisainfo
Andres Soosaar, TÜ akadeemiline sekretär, 737 5605, andres.soosaar@ut.ee