Autor:
Tartu Ülikool

Maskott Tiksu

Tiksu legend

Legend räägib, et Tiksu koorus maailma koos päikesetõusuga, mis andis talle kaasa erakordselt suure õpihimu. Tema kodupesa asus tihedas metsas, kus päikesekiirtel oli raske läbi puuokste tungida ja sinist taevast paistis vaid siis, kui vali tuul lükkas lopsakad võrad laiali. Koos sulgedega kasvas noorukeses linnus ka ilmatu uudishimu. Tiksule meeldis väga teiste lindude ja loomadega suhelda – tema jaoks oli terve mets pere, kes jutustas seiklustest maailmas, mis asus metsamüüri taga. Eriti paelusid Tiksut lood linnast ja seal elavatest inimestest. Ta külvas küsimustega üle ema-isa ja metsaelanikud ning selleks ajaks, kui pisikesed tiivad hakkasid teda kandma, ei osanud teised tema pärimistele maailma kohta enam vastata.

Ühel soojal suvepäeval sattus kodupesa lähedusse uudistama keegi mees – esimene inimene, keda Tiksu oma lühikesevõitu elus oli kohanud. Mees oli riietatud rohelisse, ta liikus aeglaselt ja metsavaip ragises tema suurte jalgade all. Tiksu jälgis teraselt külalist, rinnus põksumas põnevus. Viis, kuidas mees silitas puutüvesid, uuris võrastikku ja silmitses laululinde, jättis mulje, et mets oli ka tema pere. Äkki osanuks tema Tiksu küsimustele vastata?

Image
tiksu

Mees istus ja toetas selja kuusepuu vastu, kallas termosest auravat teed ja haaras toidukarbist kukli. Kukli viljateradest müts äratas noores linnus erilist tähelepanu, ta polnud nii uhkeid seemneid varem näinud. Julgelt lendas ta lähimale puuoksale saabunu kõrval ja too märkas uudistajat kohe. Külalise tervituse peale avastas Tiksu, et mõistab inimkeelt, ja nad saavad üksteisest aru. Mees tutvustas ennast ornitoloogina, kes töötas müstilises kohas nimega ülikool, mis asus linnas. Sära silmis kuulas Tiksu pajatusi teadusest, õppimisest ja üliõpilastest, kes olid sama uudishimulikud kui temagi. Suurte jalgadega ornitoloog käis metsas suve lõpuni igal nädalal ning sõprus nende vahel kasvas maitsva seemnesegu ja jutustuste saatel.

Sügise saabudes teatas Tiksu uus sõber, et ees ootab õppejõutöö, mistõttu ei saa ta enam nii tihti metsas külas käia. Selleks hetkeks oli kasvanud unistus näha müstilist ülikooli linnukese põues nii suureks, et ta ei suutnud enam muule mõelda. Samuti soovis ta näha kõiki üliõpilasi, kellest linnu-uurija niivõrd soojalt kõneles. Pesast välja lendamiseks oli aeg küps ja nii võttis Tiksu ette seiklusrohke lennu Tartu linna. Tuttavat ornitoloogi leida oli parajalt keeruline, sest ülikool oli nii suur ja õppehooneid nii palju, õppejõud aga kandsid hoopis teistsuguseid riideid kui tema sõber. Nii uudistas linnuke üha uute loengusaalide akendest sisse, olles lummatud uue sõbra uhkest suurest perest. Üliõpilased omakorda sattusid samuti elevusse, kui Tiksu aknaruudust sisse piilus ja nokaga vastu klaasi toksis. Mõnikord õnnestus tal avatud aknast isegi sisse lennata ja kardinate vahelt ära kuulata terve loeng. Õppida oli nii põnev!

Oma uue sõbra leidis aga Tiksu üles kuldsesse sügisrüüsse looritatud Toomemäelt, kus mees jõi parasjagu pingil istudes teed. Päikese soojendatud kukkel ta põlvel paistis olevat eriti isuäratava seemnekrooniga. Taaskohtumise rõõm lõi särama mõlema silmad, suurte jalgadega ornitoloog võttis sõbra heal meelel enda hoole alla ja sellest hetkest peale sai Tiksust ülikoolipere täiskohaga liige.

Image
tiksu

Maskotiprojektiga seotud uudised

Elisabeth Viil. Eksperiment: mis tunne on olla Tiksu

Greete Palgi. Tartu ülikooli nukra pilguga maskott lõi sotsiaalmeedia kihama.

Maarit Stepanov-McBride. Lennukast ideest sündis maskott Tiksu.

Mariana Tulf. When the university mascot becomes a theme for memes. 

Lotte Parksepp. Lootusest ja lohutusest ehk Kuidas superfänn veetis õhtu Tiksuna.

Tiksu Instagram.

Tutvu Tiksu meenetega Tartu Ülikooli veebipoes. 

 

Oled Sa kunagi mõelnud, mis tunne oleks vaadata maailma läbi Tiksu silmade?

Kuidas oleks käia ringi tuntud sinisetiivulise linnuna ja teha ülikooliperele rõõmu? Nüüd on Sinu võimalus seda proovida! Pakume harukordset võimalust: kehastuda Tartu Ülikooli maskotiks! Maskoti kasutamist korraldab vabatahtlikest koosnev meeskond, keda juhib ülikooli turundustalitus. Vabatahtlikuks saavad kandideerida kõik Tartu Ülikooli üliõpilased ja töötajad. Kui tahaksid proovida, mis tunne on maskoti sees olla, või soovid hoopis vabatahtlike meeskonda juhtida, kirjuta oma huvist ülikooli turundustalitusele aadressil maskott@ut.ee.

Tiksu seiklused ülikoolis