Autor:
Ragnar Vutt

Kestlikud õppe- ja teadushooned

Tartu Ülikoolil on oluline osa Tartu ja kolledžilinnade ruumi kujundamisel, kultuuripärandi hoidmisel ja energiatõhusate lahenduste rakendamisel. Ülikooli hooned paiknevad üle 300 000 ruutmeetril, mis on rohkem kui 42 jalgpallistaadioni jagu hoonestatud pinda. Sellest omakorda ligi kolmandik on väärikas kultuuripärand. Lisaks Tartule, Narvale, Pärnule ja Viljandile asub ülikooli hooneid ka näiteks Tõraveres, Saaremaal, Ida-Virumaal, Tallinnas ja põhjarannikul.

2022. ja 2023. aastal investeeris ülikool energiatõhususe suurendamisse 5,7 miljonit eurot, millest viis miljonit moodustas Haridus- ja Teadusministeeriumi nutikate investeeringute toetus. 2023. aastal alustati ligi kahe miljoni euro eest veel töid, mis lõpetatakse 2024. aastal. Tutvu toetuse abil tehtud töödega.

Ka 2024. ja 2025. aastal jätkab ülikool Haridus- ja Teadusministeeriumi toel oma kinnisvara keskkonnamõju vähendamist. Ministeerium toetab ülikooli 2,34 miljoni euroga. Jätkutoetus lisandub eelmisel aastal eraldatud viiele miljonile eurole. Loe lähemalt kodulehelt

Viimastel aastatel tehtud investeeringute tulemusena on ülikooli elektrienergia kulud vähenenud 12–14% kuus. 

droonikaader Tartu Ülikooli Lossi 3 õppehoone päikesepaneelidega katusest
Energiatõhus kultuuripärand
Tartu Ülikooli üliõpilastel ja teadlastel on võimalus õppida ja töötada Eesti kõige kaasaegsemates õppe- ja teadushoonetes, nagu Delta keskus ja Physicum. Meie uutes hoonetes, eesotsas Maarjavälja parki projekteeritavas ehitises kasutatakse energiatõhususe tagamiseks maailma parimaid tehnoloogiaid. Kolmandik ülikooli hoonetest on aga pärit sajanditetagusest ajast ning moodustavad tähtsa osa Eesti kultuuri- ja haridusloost. Kõige tuntumad neist on arhitekt Johann Wilhelm Krause projekteeritud peahoone, vana anatoomikum, tähetorn ja toomkirikus asunud raamatukogu Tartu südalinnas. Hoiame pärandit aktiivses kasutuses, et säilitada ühtaegu arhitektuuripärandit ning luua energiatõhus töö- ja õpikeskkond.

Viimastel aastatel tehtud uuendused

Kestlik liikumine Tartus ja kolledžilinnades

 

Tartu Ülikool soodustab oma töötajate ja üliõpilaste rattaga liikumist. Kokku on ülikooli hoonete juures ligi 2400 rattahoidikut, millest 1410 on katusega kaetud. Ülevaate rattaparklatest saab ülikooli virtuaaltuurist, kui klõpsata hoone välisilme pildil jalgratta ikoonile. Lisaks parkimisvõimaluste infole näeb sealt pilte kõigist rattahoidikutest. 

2023.–2024. aastal korraldas TÜ mobiilsusuuringute labor koostöös TÜ liikumislaboriga ülikooli liikuvusuuringu, et toetada kestliku liikumise korraldamist ülikoolis. Uuringu tulemused annavad aluse liikumisega seotud keskkonnapõhimõtete sõnastamiseks ja liikuvuskava koostamiseks ülikoolis. Tutvu uuringu tulemustega veebilehel.