Akadeemilise pärandi päeval saab külastada näitusi ja osaleda mälumängul

Akadeemiline pärand kannab endas ülikoolide tuhandeaastast panust teaduse ja teadmiste edendamisse ning moodustab suure osa Euroopa identiteedist ja kultuurist. Pühapäeval, 18. novembril tähistatakse TÜ loodusmuuseumis, botaanikaaias ja muuseumis akadeemilise pärandi päeva mitmete üritustega.

Tartu Ülikooli akadeemilisel pärandil on suur tähtsus nii Eesti kui ka kogu Euroopa jaoks. Kitsalt võttes moodustavad akadeemilise pärandi kõik objektid, mida on kasutatud ülikooli haridus­tegevuseks või teadustööks, ent see mõiste on siiski laiem kui tööks vajalikud instrumendid.

Akadeemiline pärand hõlmab kõike materiaalset ja mitte­materiaalset, mis on seotud ülikooli toimimisega. Selle hulka võib lugeda ka õppe- ja teadustööks rajatud hooned, interjööri, professorite portreed, rektori ametiraha, arhiivimaterjalid ning ka tseremooniate traditsioonid, õpetamisprotseduurid, tudengielu, mälestused ja kõik muu, mis näitab akadeemilist identiteeti.

Akadeemilise pärandi päeva üritused Tartu Ülikoolis:

15. novembril kell 18.15 algab TÜ muuseumi valges saalis Tartu Ülikooli Ajalooringi korraldatav mälumäng.

17. novembril kell 15 on huvilised oodatud Tartu tähetorni planetaariumietendusele. Kunstliku tähistaeva all tutvutakse taevakehade liikumise ja tähistaeva saladustega. Akadeemilise pärandi päevaga seoses tuleb juttu ka sellest, kuidas meie arusaam universumist on aja jooksul muutunud. Etendus on piletiga (3 €). Vaata lisateavet Facebooki lehelt.

18. novembril saab TÜ botaanikaaias tasuta külastada näitust „Vetikateadus Eestis“, mis on pühendatud emeriitdotsent Erich Kuke 90. sünniaastapäevale ja akadeemilise pärandi päevale. Näitusel antakse ülevaade vetikateaduse arengust, tutvustatakse Eesti esimesi vetikaleide ja muu hulgas saab teada, kas merimuna on ikka vetikas. Eksponeeritud on emeriitdotsent Kuke fotod imelistest ikkesvetikatest ja valik tema töödest. Näitus on avatud 25. novembrini. Vaata lisateavet botaanikaaia kodulehelt.

18. novembril kell 13 algab TÜ muuseumis aastanäituse „Kuritöö ja karistus“ kuraatorituur. Kriminalistika arengut kajastavat ja õigusemõistmise keerukust vaagivat näitust tutvustab kuraator Mairo Rääsk. Akadeemilise pärandi päeva puhul pääseb muuseumisse tasuta. Vaata lisateavet kodulehelt.

21. novembril kell 16 avatakse TÜ kunstimuuseumis näitus „Pompei fragmendid“. See on pühendatud näitusesaalide seinu katvate maalingute valmimise 150. aastapäevale. Näitus jääb avatuks 29. märtsini. Vaata lisateavet kunstimuuseumi kodulehelt.

Novembrikuu Universitas Tartuensises ilmus TÜ muuseumi teadusdirektori Jaanika Andersoni artikkel akadeemilisest pärandist.

Lisateave: Annely Lambing, TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia turundus- ja kommunikatsioonijuht, 737 6078, annely.lambing@ut.ee

Piret Tamm, Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsiooni osakonna juhataja, 737 6074, piret.tamm@ut.ee