Eesti biomajanduse lõpukonverents: lisandväärtuse tõstmine ja toorme tõhusam kasutamine Eesti biomajanduses

26. oktoobril toimub Eesti biomajanduse uuringu lõpukonverents. Projektis osalesid Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool ja Balti Uuringute Instituut.

ADDVAL-BIOEC projekti eesmärk oli jätkusuutliku arengu põhimõtteid arvesse võttes selgitada välja Eesti biomajanduse ja selle põhiliste väärtusahelate arengute ja bioressursside kasutamise võimalused biomajanduse konkurentsivõime tõstmiseks.

Teadlased analüüsisid Eesti biomajanduse hetkeseisu kuue väärtusahela lõikes: toit ja sööt; tselluloosi-, paberi-, puittooted ja puitehitus; tekstiil ja rõivad; kütused ja energia; biomaterjalid, kemikaalid, farmaatsia- ja plasttooted ja biomajandusega seotud ökosüsteemiteenused.

Konverentsil tutvustavad uuringu autorid nii Eesti biomajanduse tänast olukoda, tulevikku kui ka uusi biomajanduse ärimudeleid ning annavad poliitikasoovitusi järgmiseks arenguhüppeks.

Tartu Ülikooli külalisteadur Liina Joller-Vahter rääkis, et oleme näinud, kuidas suudame päris hästi oma ajupotentsiaali väärindada – seda tõestab mitmete IT-valdkondade ettevõtete rahvusvaheline edu uute ärimudelite loomisel ja rakendamisel. Kuigi üksikuid edulugusid on ka biomajanduse valdkonnas, siis tervikuna on Joller-Vahteri sõnul potentsiaal veel kasutamata.

„Keeruliseks teeb selle valdkonna mitmete huvide kokkulangemine, esmalt ilmselt meenub majanduskasvu ja loodushoiu vahelise tasakaalu hoidmise vajadus. Samas detailsemalt vaadates on siin mitmeid keerulisemaid dilemmasid, ka uuenduslikud tehnoloogiad omavahel konkureerivad tihti samale ressursile ning tervikmõju arvesse võttes suurte positiivsete muutusteni jõudmine on väga teadmis- ja investeeringumahukas,“ sõnas ta.

Konverentsi ajakava:
10.00 - Päeva sissejuhatus: Erkki Karo (TalTech)
10.10 - Avasõnad: Siim Tiidemann (Maaeluministeeriumi kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler)
10.20 - 10.50 Eesti biomajanduse tänane olukord: Mati Mõtte (TÜ/EMÜ) ja Urmas Varblane (TÜ)
10.50 - 11.30 Eesti biomajanduse tulevik - stsenaariumid ja prognoosid aastasse 2050: Marek Tiits (IBS) ja Erkki Karo (TalTech)
11.30 - 11.45 Sirutus- ja biopaus
11.45 - 12.30 Biomajanduse uued ärimudelid teadusest ja idudest: Liina Joller-Vahter (TÜ), Lauri Vares (TÜ), Aavo Sõrmus (TFTAK)
12.30 - 13.30 Poliitikasoovitused Eesti biomajanduse järgmiseks arenguhüppeks
Projekti peamised poliitikasoovitused: Erkki Karo (TalTech)
Arutelupaneel: Siim Tiideman / Argo Peepson (Maaeluministeerium), Urmas Varblane (TÜ), Rando Värnik (EMÜ), Andre Veskioja (ETKI), Heidi Kakko (BaltCap)

13.30-14.00 Lõuna

Konverents toimub 26. oktoobril 2021 kell 10.00-14.00 Erinevate Tubade Klubis ning Zoomis. Konverentsil osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine.