ESTCube-1 satelliit ütles kosmosest tere!

Eesti esimene satelliit on edukalt käivitunud ning saadab ettenähtud sagedusel 437,250 MHz morse koodis raadiosignaali, mis algab kutsungiga ES5E/S. Esimene signaal võeti vastu raadioamatööri poolt Ruzaevka linnast Mordva Vabariigist. Jälgi reaalajas ESTCube-1 asukohta GoogleSatTrack vahendusel!

Esimesena, veel enne kui ESTCube-1 esmakordselt Eesti kohale jõudis, võttis signaali vastu vene raadioamatöör Dmitry Paškov Ruzaevka linnast, kes salvestatud helifaili e-postiga ESTCube-1 meeskonnale edastas. „Soovin teie meeskonnale edu ja kõike paremat,“ ütles Paškov, kui temaga ESTCube-1 juhtimiskeskusest telefoni teel ühendust võeti.

Esimene terviklik signaalipakett võeti Tartu observatooriumis Tõraveres asuvas ESTCube-1 juhtimiskeskuses vastu kell 10.30, kui satelliit esmakordselt raadiojaama otsenähtavusse jõudis. „Seega on Eesti üliõpilaste kätetöö elanud üle kõik kanderaketi stardi ja karmide kosmosetingimustega seotud katsumused. Nüüd võivad eestimaalased ennast täie uhkusega kosmoseriigi kodanikeks nimetada, sest täna saadeti orbiidile mitte mänguasi, vaid töökorras kosmosesatelliit,“ ütles ESTCube-1 projekti juhendaja, Tartu observatooriumi vanemteadur ja Tartu ülikooli dotsent Mart Noorma.

„Täname meeskonna nimel kõiki sõpru, kes meile projekti viie aasta jooksul toeks on olnud. Kõige tähtsam on nende aastate jooksul olnud moraalne toetus,“ ütles ESTCube-1 projektijuht, TÜ doktorant Silver Lätt, kes saabub Prantsuse Guajaanast Euroopa kosmosesadamast tagasi kodumaale nädala lõpuks.

ESTCube-1 alustas peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz. Info raadioamatööridele on kättesaadav siit.

Täna varahommikul kell 5.06 startis Prantsuse Guajaanast Euroopa kanderakett Vega. Kell 7.06 eraldus Vega pardalt oma orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1. ESTCube-1 lendab kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 km kõrgusel maapinnast.

Hoia arengutel silma peal satelliidi ametlikul uudistekanalil Facebookis.

Vaata ERR-i vahendusel ka Priit Rajalo intervjuud meeskonnaliikmetega ESTCube-1 stardiõhtul ja esimese signaali püüdmisel ja Pealtnägija ülevaadet stardiõhtust.

Lisainfo: Mart Noorma, ESTCube-1 programmi juhendaja, tel: 523 9159, e-post: mart.noorma@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja