Huvi Tartu Ülikooli mikrokraadiprogrammide vastu oli suur

Tartu Ülikool pakkus sellel suvel esimest korda võimalust asuda õppima mikrokraadiprogrammis. Kahekümnesse programmi registreerus augusti lõpuks 251 õpihuvilist. Mitme programmi piirarv sai kiiresti täis ja kõiki ei olnud võimalik vastu võtta.

Mikrokraadiprogrammid on pikemad tervikliku sisuga täiendusõppeprogrammid, mis arvestavad tööturu vajaduste ja töötavate inimeste võimalustega. Nendes osaledes saab omandada lisaeriala või pädevuse mõnes kitsamas tegevusvaldkonnas. Tartu Ülikooli kõikides valdkondades avati sel aastal kokku kakskümmend mikrokraadiprogrammi.

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna õppeprodekaan Anneli Saro rõõmustas, et esimesed mikrokraadiprogrammid „Muusikaprodutsent“, „Tõlkeabiprogrammid, masintõlge ja veebipõhised töövahendid Euroopa Liidu tekstide näitel“, „Täiskasvanute koolitaja: eesti keel teise keelena“ ja „Loovettevõtja“ osutusid üllatavalt populaarseks ning täitusid huvilistega kiiresti. „See on põnev võimalus õpetada ühes rühmas nii tasemeõppes kui ka täienduskoolituses õppijaid, sest neil on kindlasti üksteisele palju õpetada. Mikrokraadiprogrammid tasakaalustavad pisut ka instituutide pingelist eelarvet,“ lisas Saro.

Sotsiaalteaduste valdkonna üheksast mikrokraadiprogrammist olid populaarseimad „Innovatsiooni mikrokraad“, „Tarkvaraarenduse alused ja tarkvaraprojektide juhtimine“ ning „Põhiteadmised ja -oskused karjäärinõustamiseks“. „Innovatsiooni mikrokraadi“ programmijuht, majandusteaduskonna juhataja Kadri Ukrainski nentis, et huvi on olnud oodatult suur, kuna ühiskonnas tunnetatakse vajadust innovatsiooniprotsesside juhtimise järele. „Mikrokraadiprogramm ongi mõeldud neile, kes on huvitatud erinevates ettevõtetes, organisatsioonides, eluvaldkondades ja ka nende üleselt innovaatiliste ideede arendamisest rakendusprojektideks. Majandusteaduskonna jaoks on innovatsiooni juhtimine kindlasti üks peamine strateegiline pädevusvaldkond. Praegu pakume mikrokraadiprogrammi akadeemilise õppe osana, kuid tulevikus ka eraldi täiendus- või sisekoolitusena suurematele ettevõtetele ja asutustele,“ selgitas Ukrainski.

Meditsiiniteaduste valdkond võttis soovijaid vastu mikrokraadiprogrammi „Histoloogia histoloogilise tehnika alustega“, mille programmijuht, histoloogia kaasprofessor Marina Aunapuu jäi samuti vastuvõtuga väga rahule. „Programmi vastu tundis huvi 24 ja õpinguid alustas 12 õppijat, nagu oligi planeeritud. Õppima tuldi Eesti eri paigust,“ ütles Aunapuu.

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna programmidest olid menukamad „Andmeanalüüs“, „Süsteemianalüüs“ ja „Ökoloogia ja looduskaitse globaalmuutuste tingimustes“. „Andmeanalüüsi“ programmijuht, matemaatilise statistika nooremlektor Mare Vähi nentis, et nii suurt huvi esimese hooga ei oodatud. „Võtsime vastu 24 õppijat ja osalejate rohkuse tõttu tegime eraldi rühma. Mikrokraadiprogrammis õppijad on eri valdkondadest ning mitu neist on öelnud, et nad tulid oma teadmisi ja oskusi täiendama, et osata kõrgemal tasemel andmeid analüüsida ja tulemusi interpreteerida. Tõenäoliselt pakume seda programmi ka järgmisel aastal, sest õppida soovijad on seda juba küsinud,“ lisas Vähi.

Tasemeõppeainetest koosnevate mikrokraadiprogrammide maht on 12–24 EAP-d ja need saab läbida ühe või kahe semestri jooksul. Programmi läbinul on võimalus edaspidi soovi korral tasemeõppekava alusel õppimist jätkata ja kõrghariduse või kraadi omandamiseni jõuda.

Selleaastaste tulemuste põhjal on mikrokraadiprogrammid suure potentsiaaliga. Kindlasti pakub ülikool neid ka edaspidi ja tuleb järgmisel õppeaastal välja ka uute programmidega.

Lisateave: Tiia Ristolainen, Tartu Ülikooli elukestva õppe keskuse juhataja, 501 5584, tiia.ristolainen@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!