Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhina jätkab professor Ruth Kalda

Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi nõukogu valis 20. detsembri koosolekul instituudi juhatajaks taas peremeditsiini professori Ruth Kalda, kes on instituudi tööd juhtinud alates 2016. aastast.

Professor Ruth Kalda sõnul peaksid kõik instituudi valdkonnad – rahvatervishoid, peremeditsiin, õendusteadus ja ka õpe – olema arendatud võrdväärselt ning vastama tänapäeva tervishoiusüsteemi nõuetele. „Esimeste ülesannetena näen peremeditsiini ja töötervishoiu residentuuriprogrammide uuendamist ning õendusteaduse kraadiõppe võimaluste laiendamist,“ sõnas Kalda uuest ametiajast rääkides. Oluliseks peab ta kõiki instituudi valdkondi siduva teadusteema väljatöötamist ning teadusrahastuse aktiivset taotlemist. „Instituudisisese koostöö kõrval on vaja jätkata instituutidevahelise ja rahvusvahelise koostööga. Üksi ei saa tänapäeval keegi enam hakkama,“ tõdes ta.

Kalda sõnul on peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut ikka olnud Eesti tervishoiukorralduse, peremeditsiini ja tervishoiukvaliteedi teemadel aktiivne kaasarääkija. „Instituudis on palju oma eriala parimaid asjatundjaid. Loodan, et järgmiste aastate jooksul kaasatakse meie eksperte töörühmadesse, otsustuskogudesse ja tervishoiupoliitiliste otsuste tegemisse veel rohkem. Näeme end partnerina näiteks Tervise Arengu Instituudile, Sotsiaalministeeriumile ja Eesti Haigekassale.“

Ruth Kalda on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 1989. aastal. 2000. aastal läbis ta peremeditsiini ümberõppe kursused ja on sellest peale töötanud perearstina. 2001. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis doktoritöö. 2003. aastal valiti Kalda dotsendiks ja 2009. aastal professoriks. Tema uurimisvaldkonnad on perearstiabi kvaliteet, krooniliste haigete (hüpertensiooni, diabeedi ja depressiooni põdejate) elustiil ja riskitegurid ning patsientide kaasamine. Kalda on Euroopa peremeditsiini õpetajate organisatsiooni EURACT ja Eesti Perearstide Seltsi kvaliteedikomisjoni töörühma liige. Ta osaleb Sotsiaalministeeriumi esmatasandi meditsiiniga tegeleva töörühma tegevuses ning aitab seeläbi kaasa tervishoiuteenuste korraldamise seaduse rakendusaktide ja määruste väljatöötamisele. Alates 2003. aastast on ta Eesti Haigekassa juures asuva ravijuhendite nõukoja liige.

Instituudi nõukogu tegi oma otsuse üksmeelselt. Kalda ametiaeg peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhina kestab 29. jaanuarist 2019 kuni 28. jaanuarini 2022.

Lisateave: Ruth Kalda, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 731 9210, ruth.kalda@ut.ee