Rootsi kroonprintsess ja prints külastavad Eesti visiidil Tartu ülikooli

28. ja 29. oktoobril viibivad Tallinnas ja Tartus visiidil Rootsi kroonprintsess Victoria ja prints Daniel. Tartu ülikoolis osaleb kuninglik paar aulakohtumisel, kus kõneletakse Eesti ja Rootsi pikaajalistest suhetest.

Prints ja printsess külastavad Eestit, et tihendada Eesti ja Rootsi vahelist kultuurilist, majanduslikku ja keskkonnaalast koostööd.

Visiidi esimesel päeval kohtub kuninglik paar Eesti presidendipaariga, osaletakse Rootsi äriauhindade üleandmisel Kumu kunstimuuseumis ning avaliku tseremoonia käigus asetatakse lilled parvlaev Estonia hukule pühendatud mälestusmärgi „Katkenud liin“ jalamile. Osaletakse ka Soome lahe ja Läänemere aastale pühendatud „Säästva arengu foorumil 2014“.

Visiidi teisel päeval, 29. oktoobril külastatakse Ericsson Eesti ASi. Seejärel sõidetakse Tartusse. Tartu visiit on seotud Rootsi Põhjala muuseumiga, kus on juba sõjaeelsest ajast hoitud Eesti etnograafiliste esemete kogu. Kogusse kuuluvad peamiselt rahvarõivad, mille muuseum on otsustanud tagastada Eesti rahva muuseumile.

Tartus osalebki kuninglik paar Põhjamaade muuseumi etnograafiakogu üleandmisel ning etnodisaini seminaril Eesti rahva muuseumis, kus astuvad üles nii eestlased kui ka rootslased, nende hulgas Gudrun Sjödenile, Elin Ivre, Anu Raud ja Liisa Soolepp. Pärast muuseumi kohtutakse ka Eesti üliõpilaste seltsi liikmetega.

Kell 16.15 suundub kuninglik paar külaskäigule Tartu ülikooli, kus neid võtavad vastu rektor professor Volli Kalm ja Rootsi aukonsul Tartus Madis Kanarbik. Delegatsioon külastab Tartu ülikooli kunstimuuseumi ning seejärel toimub aulas kohtumine kuningliku paariga.

Pärast Volli Kalmu tervitust ja Tartu ülikooli lühitutvustust võtab sõna Eesti haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski lühiettekandega „Estonia as a knowledge and research nation”. Rootsi kõrgharidus- ja teadusminister Helene Hellmark Knutssoni jätkab sõnavõtuga „Sweden as a knowledge and research nation” ning lõpetuseks kõneleb skandinavistika professor Daniel Sävborg skandinavistika ajaloost ja olukorrast Tartu ülikoolis.

Pärast ettekandeid vestleb kroonprintsess ka kohaletulnud õpilaste ja üliõpilastega, kes õpivad rootsi keelt ja/või kultuuri.

Vaata visiiti UTTV vahendusel:

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"172944","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo: Sirje Üprus, Tartu ülikooli välisprotokolli juht, tel: 737 5615, 509 7117, e-post: sirje.uprus@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja