Foto:
Scanpix

Tartu Ülikooli Iraani kogukonna liikmed kutsuvad 30. novembril rahumeelsele marsile

Image

Tartu Ülikooli Iraani kogukonna liikmed kutsuvad 30. novembril rahumeelsele marsile Iraani naiste, nende elu ja vabaduse toetuseks. Samasugused meeleavaldused toimuvad enam kui sajas ülikoolis üle kogu maailma. 
16. septembril suri vägivaldselt Iraani politsei vahi all 22-aastane Mahsa Amini, kes väidetavalt oli rikkunud islamiriigi rangeid riietumisnõudeid. See vallandas Iraani rahva ülestõusu diktatuurivõimu vastu ja nüüdseks on rahutused kestnud juba üle kahe kuu. Algusest peale on rahutustes osalenud üliõpilased ja gümnaasiumide ning isegi algkoolide õpilased.  
Erinevatel hinnangutel on praeguseks kinni peetud üle 15 000 ja hukkunud üle 400 inimese, sealhulgas enam kui 50 last. Tartu Ülikoolis töötab 17 Iraani kodakondsusega töötajat ja õpib 21 üliõpilast.  

Mõtte- ja sõnavabadusel põhineva akadeemilise asutusena seisab Tartu Ülikool inimõiguste ja põhivabaduste eest, on solidaarne Iraani meeleavaldajatega ning toetab võitlust hirmuvalitsusel põhineva diktatuuri vastu.  

Loe Iraani kogukonna pöördumist: 

Head Tartu Ülikooli üliõpilased ja töötajad! 

30. novembril toimub rohkem kui sajas ülikoolis üle maailma marss Iraani naiste, nende elu ja vabaduse toetuseks. Ka Tartu Ülikooli pere on oodatud marsist osa võtma. Koguneme kl 12.30 ülikooli peahoone ees. 

Üle kahe kuu on kestnud Iraani rahva hulgas rahutused. Pärast 22-aastase Mahsa Amini vägivaldset surma Islamivabariigi moraalipolitsei käe läbi alustas Iraani rahvas ülestõusu diktaatorliku korra vastu. Algusest peale on selles osalenud ka üliõpilased ning gümnaasiumide ja isegi algkoolide õpilased. Islamivabariik on pannud ülikoolides ja koolides toime arvukalt vägivallaakte, mis on riigis kehtivate seaduste vastased. Paljud üliõpilased on tapetud, röövitud või kadunud. Rahutuste algusest on iga päev hukkunud keskmiselt üks alla 18-aastane laps. Verevalamisest ei ole aga veel küll ja nüüd on Islamivabariigil plaanis kõik kinnivõetud protestijad hukata – rohkem kui 15 000 inimest! Paljud neist on samasugused üliõpilased ja õpilased nagu meie ning nad ei soovi muud, kui üksnes taastada inimeste põhiõigused Iraanis. 

Tunneme, et meie kohus on väljendada Eestis oma rahva häält. Seepärast kutsume endaga ühinema ja osalema ülemaailmsel ülikoolide marsil Iraani toetuseks 30. novembril kl 12.30–13.30. Marss algab Tartu Ülikooli (Ülikooli 18) peahoone eest, seejärel liigume rahumeelselt üle Raekoja platsi, mööda Rüütli ja Laia tänavat kuni Delta õppehooneni ning siis läbi keskpargi tagasi Raekoja platsile. 

Eeskätt kutsume marsiga ühinema ülikoolipere ukrainlastest liikmeid, kuna me kõik võitleme rasket võitlust. Kohvik Köömen pakub meeleavaldusel osalejatele teed ja suppi. 

Ootame osalema! 

Naine, elu, vabadus! 

Iraani akadeemiline kogukond Tartu Ülikoolis 

#ühiskonnale

Kalle Kirsimäe: Haruldasi muldmetalle tasub jahtida põhimaavara kaevandades

#teadus #ühiskonnale
Terminipäevaku logo

Terminipäevakul liigutakse minevikust tulevikku

#ühiskonnale #ülikoolist
Tartu Ülikooli peahoone sambad

Ülikoolide nõukogud: kõrghariduse alarahastamine ohustab meie demokraatiat ja julgeolekut